İmtihan Nedir ve İpucu

"Andolsun ki, mallarınız ve canlarınız konusunda imtihana çekileceksiniz; sizden önce kendilerine kitap verilenlerden ve müşriklerden birçok üzücü sözler işiteceksiniz. Eğer sabreder ve takva gösterirseniz, muhakkak ki bu, (yapılacak) işlerin en değerlisidir."3:186

İmtihan dedikleri şeyi birde biz tarif edelim.
Bir sen varsın Birde Allah.Sen ve Allah tan başka hiç bir şey yok.
"Tek olarak yarattığım o kimseyi bana bırak."74:11
Sen sensin de; Allah nedir ve o zaman.?

"Allah'ın rengiyle boyandık. Allah'tan daha güzel rengi kim verebilir? Biz ancak O'na kulluk ederiz (deyin)."2:138 

"Doğu da Allah'ındır batı da. Nereye dönerseniz Allah'ın yüzü (zatı) oradadır. Şüphesiz Allah'(ın rahmeti ve nimeti) geniştir, O her şeyi bilendir."2:115

Ne yana dönerseniz dönün orada Allah vardır derken;Annem,babam,kardeşim,eşim,çocuklarım,komşum,muhtarım dediğin ne varsa,dostum,düşmanım dediğin ne varsa uzay,kainat,ev,bark,memleketim,şehrim dediğin ne varsa tümü (Subhan çizgisi ve haykırışı ile ) Allah'ın seni imtihan ettiği şeylerdir.Onlar sadece sanrıdır.(Bkz Sanrı:https://www.facebook.com/ademm.korkmazz/posts/10202388403163675?stream_ref=10)
Küfrettiğin,hakkını yediğin,bağırıp çağırdığın,zalimlik yaptığın k(arş)ında ki zül arş'ın yarattıklarıdır.Ancak hepsi bu dünyada kalacak sanrıdırlar.

Eee öyle üç kuruşu beş kuruş dilenciye verdiğin 50 kuruşluk imtihanlara benzemiyor değil mi? Sindirmesi,kabul etmesi,razı olması nasıl kolay mı?

"Ey emîn ve tatmin olmuş nefs (ruh)! Sen O'ndan, O da senden razı olduğun halde dön Rabbine"89:27-28

Ayeti şimdi anlıyor musun?

A.K

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile