Çok Az İnsanın Anladığı Video

Maddenin Gerçeği  ismi ile bilinen videonun Rahman olan Allah ve Esmalarla bağlantısını garipsiyeceksiniz ama bir milyon insandan ancak biri anlayabiliyor..Tamam anladım dediğinizde beyninizide ortadan kaldrımak ise anlayanlardan 70 kişide bir kişinin başardığı konu.. Buda şu demek Dünyada ancak 70 kişi olayı çözebilir.. Yani iş hayli zor.. Konuyu sindirmeniz adına örnekler ve resimler ayarladım. Deneyin. Eğer idrak ederseniz müthiş kapılar açılacak

Aziz olan Allah bizi tamamen sarmış kuşatmıştır..

İş öyle bir yerdedir ki bunun nasıl olduğu ile ilgili maalesef  ne benim kelime dağarcığım nede dünya edebiyatı bunu tercüme edemeye müsait değildir. Bu yüzden biraz sonra anlatacağım konu mutlaka yetersiz olacaktır. Bu açıdan olayı değerlendirip ona göre üzerinde tefekkür edip,eşyaya bakışınız hakkında tefekkür edebilirsiniz.


Bir örnekle olayı izah etmeye çalışalım:
Bugün cep telefonlarını düşünün! Cep telefonları  baz istasyonları olmadan özü itibarı ile bir hiçtir.Çünkü var oluş amacına hizmet etmezler..  Bir şekilde kapsama alanında iken işe yarar. Şimdi cep telefonlarına bir an için şuur verelim.Kapsama alanı nedir? Gibi  konuları bilmeyen her telefon çekim gücünü kendinden bilecektir.Bir anda dünyanın diğer ucuna resmi,videoyu kendi marifeti ile gönderdiğini zannedecektir.
Bunla da yetinmeyip baz istasyonlarından aldığı güncel bilgileri,maç sonuçlarını,hava tahminlerini gibi yüzlerce uygulamayı kendine mal edecektir.
Ve telefonlar arasında bir böbürlenme,bir kibir gibi nice şeyler baş gösterecektir.

 

İşin aslı öyle mi ? Hakikatte bütün işi baz istasyonları yapıyordur. Hayatı boyunca baz istasyonun ne olduğunu bilmeyen telefona siz anlatın durun! Ne anlayacak ki ?? Nihayetinde sıra baz istasyonunu asıl kontrol eden iradeyi anlatmaya geldiğinde nasıl izah edeceksiniz ki?

 


Bilinmeli ki bu örnek biraz sonra yapacağım kıyaslama için son derece kısıtlıdır.Ve hatta tefekkürü derin olmayan kişiler için şirk konusunda ciddi tehlikeler bile oluşturabilir. Allah’a sığınıyorum.

 

İşte örnek de olduğu gibi bireyleri Azim Olan Allah esması ile kuşatmıştır. Öyle ki kimi seversen sev Vedut esması (baz istasyonu örneği) ile sana sevginin sonsuzluğundan birini yaşatmıştır.Hangi şarkıyı dinlersen dinle Semi (baz istasyonu örneği) ile dinlediğin,dinlenen odur.Hangi tadı alırsan al Rezzak ile sana yaşatan odur.

 

Dolayısı ile  Esma bu şekilde hayatımıza akmaktadır. Ve esma demek bile kelime yetersizliğimizden ,bilgisizliğimizden kaynaklanmaktadır. Çünkü daha önceki ümmetler  Allah’ın sıfatlarını,esmalarını Allah dan bağımsız bir ilah nitelemesi yaparak müşrik olmuşlardır. Rezzak adında bir ilah!Vedut  adında başka bir ilah! Gök tanrısı,Yer tanrısı,gibi ayrımları hatırlayın..

 

 

 

İşte burada birlemek  yani Tevhit  devreye giriyor. Kuran bize yine Allah’ı nasıl idrak ederiz’i en zengin hali ile anlatıyor. Bizi mümin yapanda tevhit inancımızdır.İşte baz istasyonu  örneğimizin niçin  doğru anlaşılması gerektiğini  en iyi bu kavram anlatır.

 

Bütün bunlardan sonra  Allah’ı ve Sistemini anladığınızı düşünüyorsanız eğer bir daha düşünün:
“Eğer yeryüzündeki ağaçlar kalem olsa, denizler mürekkep olsa ve yedi misli deniz de yedekte bulunup yazılsa yine de Allah'ın sözleri bitmezdi. Doğrusu Allah güçlüdür, hakim'dir. Lokman 27”

 

Esma yı hayatınıza soktuğunuzda bu ayetleri daha iyi anlayabilirsiniz:

ALLÂH DİLEMEDİKÇE SİZ DİLEYEMEZSİNİZ!" (76.İnsan: 30)
"HÂLBUKİ SİZİ DE YAPTIKLARINIZI DA ALLÂH YARATMIŞTIR!"(37.Sâffât: 96)
"MUHAKKAK Kİ BİZ HER ŞEYİ KADERİYLE YARATTIK!" (54.Kamer: 49)
"Yeryüzünde bulunan hiçbir canlı yoktur ki, Allah, onun perçeminden tutmuş olmasın.."Hadid 46
"DE Kİ: "HERKES YARATILIŞ PROGRAMI (fıtratı) DOĞRULTUSUNDA FİİLLER ORTAYA KOYAR!" (17.İsra’: 84)

 

Allah  katında güzel olan işleri yapmayı nasip etsin,Bizi o işlerde muvaffak eylesin..

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile