Er-Rahman ve Mekan İlmi

Rahman Olan Allah'ın Adı İle     Bilinmeli ki aşağıda yazılanlar benim kişisel görüşlerimdir. Doğrusunu Allah bilir.Rahman’ın  kulları diye özellikle vurgu yapan Kuran Allah’ın Rahman oluşunu çok sık  ifade etmiştir.Bugün bizde Rahman  hakkında idrakimiz yettiğince yazacağız.Faydasız yazıdan,ruhsuz makaleden Allah’a sığınırım.Çok değerli bir dostumun rüyası bana bu makaleyi yazmam gerektiğinin müjdesini verdi.   Er-Rahman Öylesine özel bir isimdir ki birkaç kez gönülden söylediğiniz de tüm ruhunuzda ince bir sızı duyabilirsiniz..E-Rahman ismi Mü’min de Annesini çok özleyen birinde Anne isminin çağrıştırdığı duygusal ritmin binlerce katını oluşturur..


Bunun yanında Er-Rahman’ın  kullarda ortaya çıkışı öyle geniş kapsamlıdır ki ne yazarsak yazalım eksik, sorunlu ve  dengesiz olacaktır. Lokman süresi 27.Ayeti hatırlayalım: “Eğer yeryüzündeki ağaçlar kalem olsa, denizler mürekkep olsa ve yedi misli deniz de yedekte bulunup yazılsa yine de Allah'ın sözleri bitmezdi. Doğrusu Allah güçlüdür, hakim'dir.”
Makaleye bu açıdan bakın.Yoksa bizler Er-Rahman’ı ne kadar anlatabiliriz ki..Yalnızca ip ucu olması ve tefekkür edin diye bizde netleşen tanımlamasından bahsedeceğiz.
Zira O'nun ilimlerinden bir ilim olan mekan ilminin sonsuzluğuna bakın..

 


Bizim gördüğümüz sayılı yıl..Ebediyetin yanında nedir ki ? (Hiç) Ve bu zavallı hiçler O'nu nasıl anlatabilir! Ve hangi anlatım doğru olabilir..?

 

Ve bütün biliyorum zannedişlerimiz bu mekan ilmine bağlıdır.Çünkü mekansızlığı hiç biriniz düşünemezsiniz..Düşünmek,dalga boyları,hiçlik ,boyutlar ve aklınıza gelen her şey,yok demek bile  mekan ilmine bağlıdır.Ve bu ilimse onun sonsuz ilimlerinden biridir..Varın gerisini düşünün işte ..

 


Bizlerin aklı ve düşünceleri mekan’a bağlı olduğundan  dolayı ne yaparsak yapalım mekansızlığa geçemeyiz.
Bu da  bize başka bir ip ucu verir. Mekan ilmine bağlı olarak et gözle gördüğünüz hiçbir şey Allah’ın zatı olamaz. Mekan'a muhtac olan hiç bir varlık İlah olamaz.Varolan herşey mekana bağlıdır.Mekanda olan herşeyin bir yaratıcısı olmak zorundadır.

 

Zuhruf 82 Ayeti hatırlayın:”Göklerin, yerin ve Arşın Rabbi olan Allah onların vasıflandırdıklarından münezzehtir.”Yani Allah Mekandan Münezzehdir. Dolayısı ile ulaşacağınız her nokta şirk olacaktır. Tek bir yol var.O yol ise yürekten SubhanAllah demektir.

 

SübhanAllah nedir?

 

Ona da kısaca değinelim bilindik hali ile: Kafamda,aklımda oluşturduğum  Allah anlayışından münezzehsin,seni ancak senin bildiğin gibi bilirim ve seni ancak senin övdüğün gibi överim.
SübhanAllah demeden ulaştığın her yol şirke çıkacaktır…
Peki  öyleyse Allah nasıl her yerde olabiliyor.?

 

Bakın birkaç örnek vereceğim ama bunlar kesinlikle müthiş sıkıntılıdır.

 

Çünkü bütün örneklerim Allah’ın mekan ilmine bağlıdır.Oysa Mekan ilmi onun sonsuz ilminden biridir.

 

Geçelim örneklerimize:

 

Güneş hakkında ansiklopediler bakın ne diyor: "Güneş ışığı, ısısı ve yedi rengi vasıtası ile, dünyadaki bütün parlak şeylerde bulunur."
Aslında günüz görüyorum zannettiklerinizi  görmüyorsunuz! Sadece Güneş’in ışığını görmektesiniz. Öte yandan gördükleriniz Güneş değil,Güneşin ışıklarıdır.Ayrıca ne gök yüzünde nede Okyanuslarda mavi renk vardır.Renkler Güneşe aittir. Bütün bunların yanında hiç biri güneş değildir.

 

Ayrıca  Güneş gibi Dehşet  bir gezegenin ışığına bakıp ben Güneşim diyen insanın ne kadar saçma ve eksik bir halde olacağını düşünmez misiniz.. ?

Bu örneği  verdim.Aklı kıtlar altında hinlik aramasınlar. Allah Azze ve Celle  güneş ve nice güneşlerin yaratıcısıdır. Mekandan münezzeh olduğu gibi her an her yerde ve hiçbir yerdedir..
Her an her yerde ve hiçbir yerde ile ilgili başka bir örnek vermem konuyu daha anlaşılır kılacaktır.

 

Kısa olması açısından bu örneği detaylandırmadan anlatayım:

 

Mesela Kendi bedenime bakıyorum.Elime,ayağıma,koluma,mideme ve diyorum ki :

 

-Adem nerde ?

 

Öyle ya hangi uzvum nerde anarsa orda!Öte yandan Adem hem her yerde,hem hiçbir yerde..
Ayrıca  beni siz kesseniz,doğrasanız yine Adem’i bedenimde bulamazsınız..

 


Güneş örneğinde olduğu gibi Dünyaya ışığı düşen Güneş den nasıl ki bütün varlıklar istifade ediyor.

 

İşte Allah’ın Rahman oluşundan da hiçbir insan ayırmaksızın mekan ilmine muhatap olan herkes ve her şey  istifade eder.(Kuantum)

 

Mekan ilmine bağlı olan her kim varsa  hiç ayırmaz  ve Rahman isminin güzelliğini yaşatır.

 

Mesela üşürsünüz O üzerinize bir şey almanızı diler. Gider kendinizi soğuğa karşı koruyacak bir fanila bulursunuz..
Mekan ilmine bağlı olarak size zarar verebilecek her şeye karşı sizi savunan sizi koruyan sizi gözeten hislerin kaynağıdır Rahman..

 

Hani bir tehlike esnasında korkarsınız ya! O korku değildir.. Rahmanın sizin için duyduğu endişeye diye tanımlayacağımız bir çeşit merhametin hissidir.

 

O öyle bir Rahmandır ki!

 

Susuz kaldığınızda sizde bir su içme isteği uyandırır.Gider içersiniz.

 

Acıkırsınız! Rahman sizde yemek isteği uyandırır.

 

Aslında tüm bunları bir Anne yapar ancak demi..
Oysa o size Annenizden daha fazla şefkat gösterendir.İşte bu şefkat ve daha nice merhametin kaynağı varoluş nedeni  Rahman olan Allah’tır.

Ayrıca bu makale ile  Allah’ın Mekan ilmine tabi olan her varlığa Rahman olduğunu ilk kez  öğrendiğinizi ve biraz düşünürseniz size bu bilginin muazzam kapılar açacağını bilin.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile