Ahiret /4.Boyut

İnsanlar çok alıştıkları için çevrelerindeki muhteşem şeyleri görmezler. Bir bardak suya ulaşmak muhteşem iken onu bedenden çıkarmak yine bir o kadar muhteşemdir. Bu akış da herhangi bir aksama olduğunda hayat diye bir şey kalmaz. İnsan bu akışa kendinin ulaştığını sanır. Bedeni bir fabrika gibi akşam yemeğini sindirme mücadelesi verirken "ben" duygusunun bunlardan hiç haberi yoktur. Rahatı yerinde, yeni yiyecek ve içeceklerin şeklini planlar. İnsanoğlunun benzer şekilde muhteşem bin bir türlü halini Allah'ın Rahman oluşu organize eder. Bazı insanların aklı öyle sığdır ki çevresindeki muhteşem olayları et parçası midenin, yahut et parçası beynin yaptığı veya et parçası dilin tat aldığı sanrısı ile teşekkür ve şükürden mahrum kalır. Bütün marifeti kendine yükler. Mümin, İslam ve Müslüman olmanın güzelliği burada başlar. Zira insan sadece bu dünyada değil beden yapısı ile Ahirette de vardır. Ahiret/4.Boyut buradayken yaşanır. Şükredenler ve besmele çekenler bu hareketleri ile Allah'ı anarlar. Ve tabi ki Allah da onları anar.

Zira esas gaye Allah'ın anmasına yöneliktir. Zaten namazdan oruca kadar tüm hesap Allah'ın anmasına göredir. “Öyleyse siz beni anın; Ben de sizi anayım"2/152 Allah'ın onları anması ile: Ahiret deki/4.Boyut da ki aslında şimdiki bedenlerinden hiç ayrılmayan ancak et gözle göremedikleri, kelimelerden, düşüncelerden ve niyetlerden oluşan bedenlerine yani sizin anlayacağınız dil ile ruhlarına Rahim esması tecelli eder.

Ve Rahman ve Rahim oluşu aynı anda gerçekleşmiş olur. Mümin kabuk olan bedenini terk edince buradan gönderdiğini bulur ve göz yaşı içinde, hayretler içinde şükretmeye devam eder..

5.Boyut da İnsan

Adem Korkmaz 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile