Örtünmek

Başörtüsünün bahsi geçtiği sürenin İlk ayetine bakalım:"Bu, bizim indirdiğimiz ve (hükümlerini) farz kıldığımız bir sûredir. Düşünüp öğüt almanız için onda apaçık âyetler indirdik." Nur/1Neymiş diyorki bu süre ile apaçık(mecaz olmayan) ayetlerle süre içinde bahsi geçen hükümleri farz kıldık.Apaçık şu anlama geliyor: Kesin olarak herkesin anlayacağı ifadeler...Nur 31: Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar.,görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Örtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar.."Himar kelimesinin eş anlamlıları: Örtü,türban,örtünme,çarşaf,saçın ve ziynet yerlerinin görünmesini engelleyen şey,eşarp vb..

Birde Ahzap süresine bakalım: "..Kendi eşlerine, kızlarına ve Müslüman kadınları­na de ki: Dış elbiselerini (sokak kıyafetlerini) üzerlerine alıp örtünsünler.."

Bazı  dostlar efendim bü örtünmek hiç mantıklı değil,aslı astarı kıl,bunda başka bir anlam vardır diyerek örtünmeyi en uç mecaz(kendi yorumu) ile ilmi ve bildiklerini gizleme olarak yorumluyor.

Yani güya ilmini veya bilgi yüklü bilinci örtüyor. "Kabını kapatma" olarak düşünebiliyor.

Oysa hidayeti gizleyecek herşeyi gizlemeyi ise Rahman kesin olarak men edilmiştir:"İndirdiğimiz apaçık delilleri ve hidayeti Kitap’ta açıklamamızdan sonra onları gizleyenler var ya, işte onlara hem Allah lânet eder, hem de bütün lânet etme konumunda olanlar lânet eder." Bakara 15
"..“Sizler mi daha iyi bilirsiniz, yoksa Allah mı?” Allah tarafından kendisine ulaşan bir gerçeği gizleyen kimseden daha zalim kimdir? Allah, yaptıklarınızdan habersiz değildir." Bakara 140

Sus be güzel kardeşim SUS!

Yapmıyorsun senin bileceğin iş,desteklemiyorsun yine sen bilirsin ama örtünenlere hakaret edenleri desteklemek ve onlarla birlikde hakaret etmek seni öyle bir sınıfın içine sokar ki bunun altından kalkamazsın.

Bu iş bu kadar açık ve net iken kendi yapmadığı gibi uygulayanaları ve yapanlara destek verenleri "YOBAZ" olarak nitelemek,Başörtüsü ayrı,türban ayrı gibi deli saçması fikirlerle Ejderhaya dönüşmüş Büyük Kibri görmemek "ZALİM" olduğuna işarettir.

Ve asra yemin olsun ki Zalimlere Hidayet ve Hakikat yoktur..

Zalimlerden olma diye yazdım..

(Adem KORKMAZ)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile