Halife Ne demek?

Şimdi peki, hani insan halife ya, halifenin ne olduğuna biraz değinelim. Vekil, yönetici, idare edici, idare eden. Söyler misiniz arkadaşlar hanginiz halifesiniz? Dünyada müminin,  halife olduğu bir yer, bir alan var mı? O zaman biz kimin neyin halifesiyiz? Şimdi birileri “bedenin” halifesi olduğumuzu söyler,bende derim ki maymunlar,inekler,atlar da mı halife? Onlarında bedeni var! Bitki boyun eğiyor derseniz yine derim ki bitki koyunlara da boyun eğiyor! Hayvanlar derseniz Aslana boyun eğmeyen hayvan mı var! Öte yandan bedenin açlık isteğine gem vuramadığımız gibi bedenin yüzlerce ihtiyacınıda engelleyemiyoruz. Bir hükmetme söz konusu değil.

 

 

 

"Bir zamanlar Rabb'in meleklere: «Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım» demişti. (Melekler): «A!.. Orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor ve seni takdis ediyoruz» dediler. (Rabb'in): «Ben sizin bilmediklerinizi bilirim.» dedi."Bakara 30

 

Öyle ya biz nasıl halife oluyoruz? Ve şuanda halife değiliz! Bakın, biraz önce hani Allah-u Teala ruhundan üfledi konusu var ya, onunla “O her an başka bir şandadır.” ayetini birleştirmek istemiştim. Şu an o içinde bulunduğunuz bilincin farkına varmanız gerekiyor. Bakın  bilincin farkına varın! Emanetin ne olduğunu mutlaka bulun!

 

 

 

 

 

 

 

Bolca merhametten, sevgiden, aşktan, ilimden ve daha nice şeyden rızıklanın. Nasip alın, öğrenin. Sizde öyle bir bilinç var ki okuduğunuz hiçbir şeyi asla unutmuyorsunuz aslında. Çünkü bu aldığınızla o sizde olan bilinç, siz ölene kadar sizdedir. Siz öldükten sonra, bir daha sizin o bilinci geliştirme şansınız yok. Yeniden buraya atıfta bulundum, ama bu konuya yine geri döneceğiz.

 

 

 

 

 

 

 

Şimdi bir defa insanın yaratılış amacının halifelik olduğunu şu anda anlıyoruz. Bakın bu ayet insanın yaratılma nedeninin halife olduğunun bir ispatıdır arkadaşlar. Üzerinde düşünelim isterseniz. Nereye giderseniz gidin, kesinlikle insanın halife olmak için yaratıldığını, Allah-u Teala’nın yaratacağım ayetiyle görüyoruz. Biz halife olmak için yaratılıyoruz. Tamam buna kimse itiraz edemez, işte okuduk Bakara suresi 30. ayet!

 

 

 

 

 

 

 

Şimdi biz halife miyiz? Hayır, şu anda değiliz. O zaman Kur’an’da sadece bu dünya değil; yeryüzü, berzah alemi, kıyamet, cennet, cehennem’i sanki o an yaşanıyor gibi anlatılmıştır.Bu yüzden Dünyada halife yaratacağım denmemiş aksine yeryüzünde halife yaratacağım demiştir. Eğer yeryüzü dünya olsa idi bizlerin Hz Süleyman örneği gibi Halife olmamız gerekirdi.Bugün bir müminin bu alemde insanlar arasında Devlet memuru kadar itibarı yoktur.

Anlayabildiğim kadarı ile dünya bir çeşit halife okulu,"peygamber ocağı"(?) Kuran ise ders kitabıdır.. Dünya'nın kelime olarak açılımı: Deneme yurdu anlamındadır. Burda deneme yurdundayız.. Asli görev anlayabildiğimiz kadarı ile Halifelik olmaktadır.
Mutlaka doğrusunu Allah biliyor..

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile