Kör,Sağır ve Dilsiz Olmak

"Allah kime hidayet verirse, o doğru yoldadır. Kimi de hidayetten uzak tutarsa, artık bunlar için Allah'tan başka hiçbir yardımcı bulamazsın. Ve biz, onları kıyamet günü kör, dilsiz ve sağır oldukları halde, yüzleri üstü sürünerek haşredeceğiz. Varacakları yer cehennemdir; ateşi dindikçe onun ateşini artırırız." 17/97

Aynı süre içersinde başka bir ayet bu duruma insanların kendi yaptıkları ile düştüğünü şu şekilde izah etmektedir;

"Her kim, bu dünyada, hak ve hakikati, çevresinde olup bitenleri görmekte kör kesiliyorsa, âhirette, ebedî yurtta da kördür. Üstelik hiçbir çıkış yolu bulamayacak derecede felâketle karşı karşıyadır."17/72

Bu yüzden gafelete kapılmamalıyız..

Bir takım spor klüplerinin peşinde olmak,siyasi partilere tutku ile bağlanmak,makama,mevkiye bağlı kalmak bizleri kör eder. Şan ve şöhret tutkusu kişiyi gerçeğe karşı sağırlaştırır.Aşırı olan ve herşey insanı kör,sağır ve dilsiz yapar.Ve Allah'ın O'na ulaşmamız için verdiği duyguları O'ndan gayrısı kaldıramaz. Hangi alana biraz kaysanız mecbur aşırıya kaçarsınız.

İnsan'ın Allah ile arasına koyduğu putlar ciddi bir engel teşkil eder.Genç tutuğu takımın bütün oyuncularını hayat hikayeleri ile bilirken sonsuz hayatta kendine lazım olacak bilgileri bilmez.Onları düşünmekten sıra gelmez.

Oysa Ahiret'e ne fenerbahçe var,nede herhangi bir parti.Ahirette İngiltere de yok,Kayseride yok. Dünya üzerinde Allah ile aranıza koyduğunuz hiç bir kavram Ahirette yok! Türk,Kürt,Arap,Ermeni manalarıda yok.

Ahirette İyiler ve Kötüler var!

Kişi saydığımız huylar ve benzer şeylerden dolayı kör,sağır ve dilsiz bir hayat sürer. Bir ağacın meyve vermeye gücünün yetemeyeceğini,diğer tutkuları düşünmekten sıra buna gelmediği için öğrenemez. Elmayı verenin Allah olduğunu bilmediği için ahirette meyve verecek ağaç arar durur. Bu arayış yukarda ki ayetlerde felaket olarak betimlenmiştir.Bu körlüğün adı çok zaman şirk olarak da anlatılmıştır. Benzer sayısız örnek çevremizde bulunmaktadır.
Bu yüzden çılgınlar gibi gerçeği aramalı ve bunun için dua edip elde ettiklerimizle yaşamayı yani amel etmeyi dilemeliyiz.


Allahım bizleri körler,sağırlar ve dilsizlerden etme.
Bize hidayet et. Ve hidayeti verincede doğru yolundan ayırma.
Bize gerçeği söylemeyi,hakikatleri algılamayı nasip et.


Sevgi İle,

Adem KORKMAZ

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile