"Çünkü siz bu iftirayı, dilden dile birbirinize aktarıyor,

"Çünkü siz bu iftirayı, dilden dile birbirinize aktarıyor, hakkında bilgi sahibi olmadığınız şeyi ağızlarınızda geveleyip duruyorsunuz. Bunun önemsiz olduğunu sanıyorsunuz. Halbuki bu, Allah katında çok büyük (bir suç) tur." 24:15

Dikkat edin "çok" diye özel bir tanım mevcut. Allah katında suç olduğu gibi çok büyük bir suç.

Müslüman olduğunu söyleyip,iftira ve asılsız haberleri paylaşanlar gerçekten çok büyük bir suça ortak olmaktadırlar.

Korkarım ki iş suç olmaktan daha ötede, Şeytana gönüllü bir taraftarlık,kulluk yapılmaktadır.Bu kişilerin kendilerine "Müslüman" demesi ise hayli tuhaf görünmektedir.

Ebu cehil (cahilliğin babası) olmaya mahkum edilen toplumdan aklı selim davranış beklemek başka bir cahilliğin ürünüdür.

Günlerdir zikredilen bir kelimeye dikkat çekmek istiyorum; ŞEHİD

Bir çok çeşidi mevcuttur. Ki bunlardan en büyüğü ise Kur'an şehitleridir.

Şehit ölünmez,şehit yaşanır.Ölen için şehitlik sona erer.

Şehidler,şahit olmadıkları şeyleri taşımaz,yaymaz,diline almaz. 
Özellikle iftira etmez,şehit olduğu için yalan söylemez. Adı üstünde yaşadıklarına şahit olan.Şahit olmadığı şeyi asla yaşamayan.

Rivayet,filan hoca,falan şeyh,filan siyasetçi,filan başkan hiç birinden taşınan söz,durum şehitler için hiç bir şey ifade etmez. Onlar sadece emin oldukları(görüp,işitip,hal olarak bulundukları) sözleri söylerler.Yaşamlarında asla bir şüphe,asla bir rivayet bulunmaz. Onların arkasından ne söylerseniz söyleyin umursamazlar. İlla ki yüzlerine söylemelisiniz. Bu yüzden de dedikoducular,iftiracılar,yalancılar şehitlere yaklaşamazlar.

Bin yıl önce,"filanca ünlü zat,filan yerde şu rivayeti aktardı" gibi aklı selim olmayan tüm ifadeler şehitler için gereksizdir.Kur'anın şehitleri için bu tarifleri yapabiliriz. Şehitlik derken şahitlik diyoruz.

Lütfen her açıdan şehit olarak yaşamalıyız. Aksi halde taraftarı veya kulu olduğunuz parti liderinizi elde eden şeytan sizi kolayca yönlendirir.Şeyhinizi,üstadınızı,efendinizi ele geçirenler sizi de ele geçirmiş demektir.

Ve şehitlik iman ile ortaya çıkar. Kur'an'a iman ile beraber Kur'an şehitliği başlar. İslamın ilk şartı olarak ifade edilen kelimeyi şehadet aptallar tarafından bir iki kelimeyi söylemek olarak lanse edilmektedir.

Oysa kişi Kuran'ı okuduktan sonra kelime i şehadete erer. Müslüman doğulmaz,günahsız doğulur. Müslüman olmak bir tercih meselesidir. Müslüman olunur. Bu yüzden Kur'an mealini özel bir çalışma ile okuduktan sonra kelime i şehadet söylenir. Yani şahit olduğunu ifade eder.

Toplumun büyük çoğunluğu Kur'an mealinin den habersiz! Ve bu cahil insanlar Müslüman olduklarını söylüyorlar. Ve iftira yayıyorlar. Yalan yayıyorlar. Büyük bir nefret ateşi başlatmak üzereler.

Nankörlük ihanet ile birleşince muazzam bir ateşin davetçisi oluyor. 
Ateş gelirse odun sever. Kuru,zayıf,çel çöp ince olanlarla başlar.. Nihayet odun azalınca kalaslara girer. Su ile sona erer.

Hay sıfatını tanıyıp "su" olalım.

A.K.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile