Hatırlamak ve Unutumak

İnsanı hayata bağlayan şey hatırlamasıdır. Hatırlamak ve unutmak Allah'ın sisteminde çok önemli iki şeydir.Hatırlamak  Allah'ın Alim esması ile  aramızdaki bağlantı kablosu unutmak ise düğme dersem anlaşılmaya yaklaşabilirim.O kadar önemlidir ki..

Mesela kapı dışında son model en pahalısından ferariniz olduğunu hatırlamazsanız yoktur.Gözünüzün önünde paramparça etseler bile umursamazsınız.

Bütün ilimler ve var zannetme gibi kavrayışlar esasında Alalhın Alim olması ile Rahman olan Allah"a ait şeylerdir.

Allah'ın varlığı ile var olan Alim esmasının işaret ettiği bir çeşit  bilgi havuzudur. Bu havuzdan neyi isterseniz onu alıyorsunuz.Ve havuzun en değerli hazinesi ise Allah'ın ayetine göre onun zikridir.

Ömrünü bir çeşit spor takımlarının peşinde,sağcı,solcu,şucu bucu ile geçirmiş,cemaat  kavgaları ile hırsını almış,bunların yanında daha iyi ev,daha iyi araba peşinde koşulan bir hayat ile Allah'ın hazinesinden en gereksiz şeyleri aldığın için ebediyete nasıl gideceğini düşün artık.?

Ben varım demek için bile hatırlamaya ihtiyacınız var.
Hatırladığınız sürece var olanlar unuttuğunuzda hiç yaşanmamış gibidir. Hatırlamadığınızda siz yoksunuz demektir. Uykuda iken bu örnek çok aşikardır.


Hatırlamak sizi var eden şeydir.
Uyku esnasında hatırlama kavramı geçici olarak saf dışı kalır. Aslında uyumaya çalışırken bile hatırlama(bilme) kablosunu koparmaya çalışıyorsunuzdur.
Konu çok taze ve ilk kez bizim işaret ettiğimiz bir konudur.

Çok gayret gösterip,yüce kitabı okumaya başlarsanız idrakınız genişler.
Çünkü siz beden değilsiniz..
İnsanlar genelde bu noktadan sonra kopuyorlar.(Anlamıyorlar)

Bu alemde Allah'ın Alim olması ile bu hatırlama bağlantısı sürekliliğini ve olabildiğince zenginliği korumaktadır.

Ancak ölümle beraber bu dünyada Allah'ın Alim olmasından kaynaklı aldığınız/aradığını bilgiyle  ve ancak o bilgiye bağlı bir hatırlama işlemi ile karşılaşacaksınız.

Şöyle izah edeyim.

Bağlantı düğmelerinin kablolarını değiştirsek kendinizi Hz İbrahim (A.S) bile sanabilirsiniz/olabilirsiniz.Vel hasıl dünyada gelmiş geçmiş kim varsa o olabilirsiniz.. Bu imkanınız varken siz aptal bir futbolcu veya bir şarkıcı olma derdindesiniz.

Mümin kardeşlerime düşünmeleri için ortaya koyduğum satırlardır.
Bizim unutmak ve hatırlamak üzerine tefekkürümüz tamamlandığında daha geniş bir bakış açısı ile bu konuya döneceğim İnşallah..

Bu konu anlaşıldığı taktirde reankarnasyon kavramından cinlere kadar bir çok şey sıra ile çözeceklerdir..
Anlayanlara selam olsun...
(ADEM KORKMAZ)