İkram ve Keramet

Müminler birbirlerinin dostudur.Onlar Velidirler.
İkram denince aklınıza yemek gelmesin!Yani yenecek şeyler olarak algılamayın.

Ve tüm müminlere feraset ve ikram verilmiştir.Müminlere verilen bu ikram keramet kelimesinin anasıdır.Ve mümin Fatiha duası ile,her gün en az 40 kez,Allah'ın ikram ettiklerinin yolunda olmak için talepte bulunur.Ve istek bu dünyada hayat bulmaya başlar.

Her mümin'in kendine özel kerameti vardır. Bu Rahman tarafından ikram edilmiş ve kişiler bunu feraset diye okumuşlardır. 

Kur'an: 89/15:"İnsan var ya, Rabbi kendisini imtihan edip de ikramda bulunduğunda ve bol nimet verdiğinde "Rabbim bana ikram etti" der."

Çokları mümin olmanın gereği belki vakar eksikliğinden  bunu fark edemez. Ancak kesin bir gerçek ile kendinizi izleyin , olağan dışı bir çok şey göremeye başlayacaksınız.O gördüklerinizi sakın tesadüf zannetmeyin ve abartmayın.Uçsanız bile sineklerde uçuyor,suda yürüseniz kurbağa yapıyor.Yani dostum mümin olmak gibisi yoktur. 

İnsanlar kutsama hastalığını kaldırsa; konuşacak çok şeyimiz vardır.Ancak uçmayı,kaçmayı marifet zanneden toplumdan ötürü çok zaman bilgi dönüştürülmektedir.

Öte yandan bazıları ise Fatiha gibi duaları neticesinde bir takım ikramlara gark olup bunun sadece kendine verildiği düşüncesi ile oluşturduğu duygu yükünü kaldıramayarak çok enteresan yollara girip heder olmaktadır. 

Ayrıca insanın bir bardak suya ulaşıyor olması kadar büyük bir başka mucize ise onu geri çıkartmasıdır.

Daha nice muhteşem şeyler etraf da iken keramet lafını etmek bile cahillerin işidir. 

Ancak bir takım insanların veli,evliya ve Gavs anlayışları çok ileri gitmiş ve Mu'min olmak artık önemsiz bir durum olarak sunulmaktadır.Ki bu mevzu ise tam şeytanın istediğidir.Zira en büyük düşmanlarımızdan biri umutsuzluktur.

Bir hadisde bu konu ile ilgili şöyle söylenmiştir.
"Mü’minin ferasetinden sakının! Çiinkü o, Allah ‘ın nûru ile bakar’"(S.A.V)


Ayrıca Mümin olmak Türk,Kürt olmaya benzemez! Mümin olmak avuç içinde ateş tutmak gibidir. Her gün şeytanınızı yeniden Müslüman etmeniz gereklidir.

Ve gece bitmeden önce aşağı daki ayeti/duayı hem siz hemde   dostlarınıza duyurun! Ve ısrarla tüm içtenliğizle rabbimizden niyaz ediniz.


Kuran 3/194:"Rabbimiz! Bize, peygamberlerin vasıtasıyla vadettiklerini de ikram et ve kıyamet gününde bizi rezil-rüsvay etme; şüphesiz sen vadinden caymazsın!"Adem KORKMAZ

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile