Din Ticarethane Değildir Ücretle Olamaz

Din meslek olamaz. Din görevlisi,din adamı gibi mesleklerin olması söz konusu olamaz. Din ticaret değildir. Ücret karşılığı,aylık maaş karşılığı yahut din hakkında kitap yazıp satarak para kazanma fikri ile din işi yapılamaz. Eğer yapılırsa kısaca neler olur bakalım.Kişi hiç üzerine vazife değilken mecburen Kuran'ın dışına çıkıp bilerek veya bilmeyerek yaptığı işi özel gösterme adına kurallar oluşturmaya başlar.Çünkü işlerin doğası gereği gelişmek ister. E şimdi siz din adamı olduğunuz için geliştirmek lazım diye düşünürsünüz.
Adamın geçimi bu işden.

Ve bu geçim 3 günlük değil ki.
Yaşam devam ettiği sürece gerekli.
Öte yandan "Kolaylaştırın,zorlaştırmayın" hadisi ile Müzemmil/ 20. ayette "Kuran`dan kolayınıza geleni okuyun " ayrıca "Dinde Zorlama yoktur" ayetleri de olunca normal şartlarda bu iş para kazandırmaz.
Ama acayip,kurallar ve süslemeler ve gelenek harmanlanırsa  ömür boyu uğraşacağı iş çıkar.
Mesleği dinle ilgili olursa mecburen şartlar gereği ortaya enteresan şeyler çıkartır.

Ayrıca birde bu "Hakkı helal ettirme" varya! Din adamımız ortaya fetvalar,hükümler ve hadisler çıkartıp bunları konuşmadıkça bilinç altında ve bazen açıkca bu işden kazandığının haram olabileceğini düşünecektir.

Görüyormusunuz?
Ücrete mukabil din adamı olur mu be kardeşim?

Sahabelere baktığımızda tebliğlerinde Allah rasülünden bile bahsetmeden Allah diyor ki deyip hafızlarındaki 200 ayeti aktrıp gidiyorlar.
Bu kadar işte..

"Muhalefet ettiğiniz yerlerde" vurgusu çok dikkat çekicidir."Biz sana bu Kur'ân'ı ancak, hakkında ayrılığa düştükleri şeyleri, onlara apaçık bildirmen için indirdik. Bu kitap, iman edenler için hidayet ve rahmettir."16/ 64
Ayrıca "Onların ücretini ben verecğeim" ayeti daha enteresandır..
Ve sıklıkla yer alan ayet ise çok dikkat çekicidir: 'Sizden ücret istemeyenlere uyun, onlar hidayet bulmuş kimselerdir.'Yâsîn/21

Vehameti görüyormusunuz..

Sizden Din adına;yazdığı kitabın ücretsiz okuma yöntemlerini gizleyip matba baskısınıda size sunup maliyeti dışında ücret isteyen,yahut uyguladığı görev için maaş adı altında devletinizden para isteyen,yahut TV lerde proğram yapıp Allah'ı anlatırken karşılığında ücret belirleyenler ve bir takım sözde dini gazetelerde yüksek maaşlarla yazanlar korkarım kı henüz hidayeti bulamamışlardır..


Açıkça din ticareti olmaz!
Olamaz!

Bir mescide girdiğinizde cemaatten kim bu işe ehvense teklif ile imam olur. Camilerin temizlik ve bakımı için ücretli memur ayarlayabilirsiniz. Bunun dışında "devlet memuru imam" kavramı sıkıntılıdır.Bir örnek vermem gerekirse:
Bugün İstanbulda Taksimden yürümeye başlayın.Etrafı izleyerek Sultanahmet istikametinden Topkapıya yönelin. Çeşitli alış verişleriniz olsun..
Sonra Kur'anı okuyun! Kavimlerin helak olma nedenlerini irdeleyin. Bu yürüş esnasında hepsi ve daha fazlası ile karşılaştığınız görün.
Hemde uzakda değil Türkideye de..
Ve gördüğünü gibi yüzbinden fazla çalışanı ile örgütlenmiş organizasyonu çok sağlam bir kurum.
Ve bu kurum  bir adım yol alamıyor. Bir Fenerbahçe Spor kulübü kadar başarılı değil..

Oysa bu kurumun görevlendirdiği kişilerin halk nezdinde itibarlarıda vardır.
Her mahallede,her köyde bu insanların olmasına rağmen canım ülkem Ahlak erezyonuna uğramaktadır.
O zaman bu dini cemaatler dahil olmak üzere resmi devletin kollarıda dahil hepsi sınıfda kaldı.

İşte bu gruplar dahil,din görevlileri korkarım ki Yasin/21 ayetinin zıt istikametinde duruş sergilemerinden dolayı başarısızlar..

Bu konu hakkında fitneye sebep vermemek için daha fazla detaylı yazmayacağım.

Aksi yönde benzer tutumlara girmekten ve işaret ettiğimiz kimselerden olmaktan Allah'a sığınıyorum..

(ADEM KORKMAZ)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile