Kur'an Okuma ve Dinleme Yolları

"Onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah’ı anarlar. Göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler. “Rabbimiz! Bunu boş yere yaratmadın, seni eksikliklerden uzak tutarız. Bizi ateş azabından koru” derler."Kur'an 3/191

Ayette okuduğunuz gibi anmaktan bahsetmektedir. Zikir,dua,tefekkür yaparlar olarak da dilimize tercüme edilmektedir. Hepsinin ortak paydası Kur'an dan ayetler,işaretler eşliğinde bir şeyler ile yapılmasıdır.

Yukarda ki ayet Kur'an'ın yatarken okunabileceğine işaret ederken bazı insanların Kur'an  okumayı ve dinlemeyi zorlaştırmak adına çok çeşitli kurallar dayatması doğru değildir.

Ayağa kalk,abdest al,dizlerinin üzerine çök,başına örtü al,kafana takke..

Yapmayın arkadaşlar.Böyle şeylerle insanları Kur'an dinlemek ve okumaktan uzaklaştırmayın.Zorlaştırmayın.Yukarda ki ayet'e muhalefet etmeyin.Öte yandan zaten her zerre Allah'ın ayetidir.
Dinlerken konuşmadığınız ve manayı anlama konusunda özen gösterdiğiniz sürece her yerde Kur'an meali dinleyebilirsiniz..Cep telefonlarınızda,bilgisayarlarınızda Kur'an sesli meali bulundurun.

Mesela yatağa girdiğinizde yakınlarınızda bilgisayar veya telefon bulundurun.

Siz uyumaya çalışırken arka planda meal dinleyiniz.Vereceğim linkden istifade edin.Emeği geçenlere teşekkür ederiz.Öte yandan bilgisayarınızı otomatik kapanmaya da ayarlayın.Sabaha kadar açık kalmasını istemezsiniz.

http://www.ademkorkmaz.com/BilgisayarKapatici.zip

Uyurken 30 veya 60  dakikaya ayarlayın. Meal dinlerken uyuyun.Zamanla idrakınızı açacaktır.

Saygı ile..

A.K

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile