Birine namaz kıl,oruç tut demek

Birine namaz kıl,oruç tut demek beraberinde bir çok sorunu getirir.
Kişi bunları siz dedikten sonra yapmaya başlarsa nefis bundan pay çıkartır.

Allah emrettiği halde yapmazken siz söylediğiniz için yapmış olması sizde ki egoyu ejderhaya dönüştürür.

Öte yandan sizin tembihlerinizle bu işi yapan içinde benzer tehlikeler oluşur.

En iyi yol yaşantınızla göstermenizdir. Ayeti okyup geçmenizdir. Allah diyor ki deyip yorum katmadan söylemenizdir. Zerrece kendine pay çıkartacak bir durum işleri korkunç noktalara götürür.

Sahabeler bir takım memleketlerde ezberlerinde ki 200 - 300 ayetle tebliğ yaparlardı. Yorumsuz Allah diyor ki der ayeti okur geçerlerdi.O kadar ki Hz.Muhammed(a.s) den bile bahsetmezlerdi..

Bütün bunlara manayı yaşama konusunda başarı sağlamış kişiler namazı tavsiye ederken kendilerine pay çıkartmayabilirler.

Ancak karşı taraf için tehlike devam edecektir.Mutlaka sahiplenmeden izah etmenin yollarını kullanmak herkese fayda sağlayacaktır.

2:110 -"Siz namazı hakkıyle kılmaya bakın ve zekatı verin! Kendi nefsiniz için her ne hayır yaparsanız, Allah katında onu bulursunuz. Muhakkak ki, Allah bütün yaptıklarınızı görmektedir."

Bu aslında her işte böyledir. Birilerine herkes şahit iken nasihat vermek hakaret olarak bile algılanabilir ki doğrudur. Mümkünse başkaları üzerinden,akıl seviyesi almıyorsa direk yüzüne ancak başbaşa iken nasihat olabilir.
2:183 -"Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz."

Umulur ki korunuruz!.

Hayırlı Cumalar.
A.K