Kur'an'a Göre Namaz

Nafile namazları ve Sünnetleri  ki Farz namazlar için yapabilirsin dediğimde bir çok Kur'an okumayan kişi tarafından azarlanmaktayım.. Yazılarıma tamamen pencerelerini kapatırlar.(Onların iyiliği için biraz yumuşak ifadelerle izah etmeye çalışacağım) Kur'an için 4/4 lük Arapça bilgisi ararlar,lakin  hadis için Arapça bilemeye gerek bile görmezler. 
Öyle ya hadis dediğin metinlerin dili nedir ki;Onlar Türkçe mi?
Bu yüzden Farz dediğin kutsanmış, müthiş nizam isteyen ibadet için hangi mezheptensen öyle yap.Bu konuda netliğe kendin ulaş.Bizim yazımızı insanlara namazı sevdirmek için ön söz,nafile namazlar için bir başka metot olarak al!.Ötesini  arama.Çünkü yok'u ölçemezsin..
 
Gönül ister ki her daim namazda ol! Ancak 21.Yüzyılın dünyasında ki sırtlanlar merhamet yoksunudurlar. Sürekli namazını bozarlar.
Bu yüzden Vakit girdiğinde gönlünü Rahmana bırak. Gücün kaç rekata yetecek ise kendi bilgin kadar  veya şu şekilde niyetlen.
Namazımı hayırlı eyle..! “Şüphesiz (niyazımı) hakkıyla işiten ve (niyetimi) bilen semî ve alîm yalnız Sen’sin!"Kur’an 3:35
Robotlaşma,alıştırma, yat -kalk yapma.Bazen bir rekat kıl! Bazen 20 ! Ancak hakkını ver.
Besmele çek ve sana salat gibi muhteşem bir nimeti bahşettiği için şükür mahiyetinde NİYETTEN HEMEN sonra şu ayetle başla;
"Çocuk edinmeyen, hakimiyette ortağı bulunmayan, acizlikten ötürü bir dosta da ihtiyacı olmayan Allah'a hamdederim" 17:111
Ve tekbir getirerek O'nun şanını yücelt!” 17:111
Tekbir ile salata dur! Hayatı durdur!
Ayakta iken yeniden besmele ve Bakara suresinde öğretilen manasını bildiğin "Rabbena" dualarını oku.
Özgürce hangi dua ile başlayacağını Kur'andan sen bul yahut o günkü sıkıntıların ve derdin,sorunun ne ise onun duası ile başla.
Kur’an da yüzlerce dua örneği var.
Bunlardan öğren.
Her namazda farklı bir duayı salat ile birleştir.
Allahın isimlerinin içeriği ile de dua edebilirsin.
Mesela korunmaya ve korumaya ihtiyacın varsa;Hafız olan Allah’ım..(korunması gereken,korunmaya ihtiyacı olan ne ise) muhafaza et. Burada Allahın isimleri anıldığı sürece duanın içeriği güncel sorunlarınız,üstesinden gelemediğiniz problemlerinizden bahsederken propleminizin devası Allah’ın hangi sıfatı ile yakın manada ise o isimle dua et.Örneği hatırla; Hafız(Koruyan) korunma talebi.
Alim(bilen) Bilgi ve idrak talebi..
“En güzel isimler (el-esmaü'l-hüsna) Allah'ındır. O halde O'na o güzel isimlerle dua edin.”Kur’an 7:180
“Rabbinize (gönülden) yalvararak ve gizlice dua edin. Doğrusu O, haddi aşanları sevmez.7:55
Duayı gizli,zikri yüksek olmayan bir sesle tavsiye etmekte.
Ayakta yani kıyamda ki bu şekilde duruşu Kur’an şu ayetler ile işaret etmektedir;
“..Ayakta durarak ibadet eden, ahiretten korkan ve Rabbinin rahmetini uman kimse mi hayırlıdır?..”39:9
"Onlar, ayakta dururken,(Kıyam) otururken,(Tahiyat) yanları üzerine yatarken  Allah'ı anarlar." 3:191
“Bana hiç bir şeyi ortak koşma! Tavaf edenler, kıyam edenler(ayakta duranlar), rükûa ve secdeye varanlar için evimi tertemiz tut!” 22:26
 
Yeniden besme ile ayakta iken manasını bildiğin Fatihayı oku (Manasını mutlaka bilip hissetmelisin,eğer bilmiyorsan bir küçük kağıttan bir süre yardım al)
Fatiha bittiğinde İnşa(et)Allah’(ım) de.(Amin de olur.Ancak Kur'anda yoktur)
Yeniden Besmele ve manasını bildiğin bir sure veya ayetler ile  yönel.Bedeninden uzaklaş.Misafir gibi izlemeye çalış.
Tekbir veya SUBHANALLAH ile rukuya eğil.
Ve tekbir getirerek O'nun şanını yücelt!” 17:111
Ve rüka’ya git:
 
“Rükû edenlerle birlikte rükû edin.”2:43
Rüku sırasında geleneksel zikirden sonra: “El hamdu lillâhi rabbil âlemîn”1:2(Hamd, âlemlerin Rabbi Allah'a mahsustur.” Deyip Semi olan "Allah, kendisine hamd edeni işitir" diyerek sizi duyduğunu düşünerek doğrulun. Sessizce dilinizi serbest bırakın ve Ondan bir cevap bekleyin ve bu bekleyişi şu dua ile devam ettirin;
 
Ey Rabbimiz! Gerçek şu ki biz, "Rabbinize inanın!" diye imana çağıran bir davetçiyi (Kur'an'ı) işittik, hemen iman ettik. Ey Rabbimiz! Artık bizim günahlarımızı bağışla, kötülüklerimizi ört, ruhumuzu iyilerle beraber al.”3:193
Yeniden tekbir getirip secdeye git;
Ve tekbir getirerek O'nun şanını yücelt!” 17:111
"Sen şimdi Rabbini hamd ile tesbih et ve secde edenlerden ol!" 15:98
 
Dikkat secde esnasında kan beynin ön kısımlarına kadar ulaşır. Kanla doygunluk yaşayan beyin gibi olağan üstü bir varlık muhteşem bir performans gösterir. Burada duaları  Rahman vermiş ve gerçekleşmiş gibi hayal ederek  yapmalısınız.(Secde dışında beynin ön kısımlarına kan gitmesi hayli zordur.)
Geleneksel tesbihten sonra:Sübhânallahi velhamdulillahi velâ ilâhe illallahu vallahu ekber, velâ havle velâ kuvvete illa billahil aliyyilazim(Allah bütün noksan sıfatlardan münezzehtir, bütün hamdler ona mahsustur, ilah yoktur ancak Allah vardır. Allah en büyüktür, Güç ve kuvvet, sadece Aliyy ve Azim olan Allah’ın yardımıyla elde edilir.)
Çok önemli dualarınızı namaz secdesinde yukarda ki ifadeden sonra ““Allah’ım! Senin yardımın olmadan ben hiçbir şey başaramam..(Filanca işte de hakkımda hayırlı ise yardım et)Ve senden başka dayanacak hiçbir şeyim yok.(Filan konu hakkında bana  güç ver.)”
Ve tekbir getirerek O'nun şanını yücelt!” 17:111
"Bunlar, tövbe edenler, ibâdet edenler, hamdedenler, oruç tutanlar, rükû’ ve secde edenler, iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah’ın koyduğu sınırları hakkıyla koruyanlardır. Mü’minleri müjdele."9:112
İkinci secde de daha uzun durulabilir. Zikirleri mutlaka anlamalısınız.Türkçe yapmanızda hiçbir sıkıntı yoktur.Zira Allah’ öyle Alimdir ki; anlam yönü ile Türkçe kelimelerin oluşturduğu manalara da benzer tesir özelliği vardır.. Beyin üzerinde daha aktif etkileşimler oluşturur. Yeter ki Allah adı ile birlikte söylensin.
“Rabbine huşû ile bağlan, secdeye kapan ve rükû edenlerle birlikte rükû et!”3:43
“Onlar, Rablerine secde ederek ve kıyama durarak gecelerler.” 25:64
Ve tekbir getirerek O'nun şanını yücelt!” 17:111
Diğer rekatlarda aynı ruh ile teslim edilir.
Ve tahiyat’a geçilir.
"Onlar, ayakta dururken,(Kıyam) otururken,(Tahiyat) yanları üzerine yatarken  Allah'ı anarlar." 3:191
Allah'ı ayaktayken, otururken ve yan yatarken zikredin.”4:103
Tahiyatta Sabah vaktinde ; besmeleden sonra  manasını bilerek “Hüvallahülleziyi “Haşir sûresinin sonundan üç âyeti okuyarak zikretmelidir. Öğle ve ikindi ayetel kursi,akşam ise yine manasını bilerek “Hüvallahülleziyi “Haşir sûresinin sonundan üç âyeti okuyarak zikretmelidir. Yatsı vaktinde tahiyatta ise amenerresulu okunabilir. Bütün bu ayetlerin tümünü okuyabileceğiniz gibi Felak ve Nas surelerini de manasını bilerek bu ayetlerle birlikte her vakitte okuyabilirsiniz.
Allah'ın size öğrettiği şekilde O'nu anın (namaz kılın). “Kur'an 2:239
Yukarda ki ayetler tamda Rabbimizin öğrettikleridir.
Ve son olarak;
“- Sabrettiğiniz için size, selâm olsun! Ahiret saadeti ne güzeldir!...”
Selam Allahın isimlerindendir.Oldukça müjdeleyici bir manası vardır.Bizler Selam’ı günaydın gibi algılayarak bazı hakikatlerden perdeleniyoruz.
Şu ayette dikkat çekicidir;
“Kendisine kavuştukları gün, Allah'ın onlara iltifatı, "selam" dır.”33:44
Kavuşmak kelimesi ayette “Tahiyyetuhum” karşılanma,mükâfat gibi iki mananın karması olarak ayette anlaşılırken oturmak/Tahiyye(a)t olarak namazda bir yer olarak anılırken oturmak olarakda dilimize tercüme edilirken selam veren kişi Rabbine yeniden dönüyor olarak dahi anlaşılabilmektedir.
Bu manada bize  şunu gösteriyor;hakikatte kişi namazlar için ayırdığı zaman’ı kendisi için ayırmaktadır.Namazda iken kendini kazanma,kendinde olma fırsatı sunulmuştur..Bu kendinde olmaya ahiret dediğimiz alemde şahit olacağız. Bu yüzden namaz  yoksa kişiye cennette yoktur.Zira Cehennemlerden birinin halkı müddesir suresinde bu konu hakkında şöyle demektedir;

"Derler ki: "Biz namazımızı kılmıyorduk. " 74:43
Ve tahiyyat da selam ile  “Es-selamü aleyküm ve rahmetüllah (manası): 'Allah'ın selamı ve rahmeti üzerinize olsun' ile yeniden dünya(mıza?) öğretmeni/Rabbi ve sahibi Allah’ olan okulumuza döneriz.
Selamdan sonra:Salat gibi muhteşem bir nimeti bahşettiği için şükür mahiyetinde şu ayetle meali ile bitir.;
Bana bu salat için irade veren Murid  ve Kuddüs olan, Sen selamsın, bütün noksanlardan berisin  "Çocuk edinmeyen, hakimiyette ortağı bulunmayan, acizlikten ötürü bir dosta da ihtiyacı olmayan Allah'a hamdederim" 17:111 Deyiniz.
Nafile namazlarda ve sünnet namazlarda benzer şekillerde eda etmeye devam edin.

"Allah'ın size öğrettiği şekilde O'nu anın (namaz kılın)." Kur'an 2:239 Ayet illa ki Allah'ın öğrettiği şekilde diyerek neden " Kur'an'a sarılmalı' önemini göstermektedir.
Hangi duayı okuyacağınızı taleplerinize göre  Kur’an dan yardım alarak kendinize göre bulun.
Duaları gizli,zikri ise yüksek olmayan bir ses ile yapın.
"Rabbini, içinden yalvararak ve korkarak, yüksek olmayan bir sesle sabah akşam zikret; ve sakın gafillerden olma!" Kur'an 7:205
 
 
Nafile ibadet için bir sınır ve kalıp yoktur. Ayetler eşliğinde bir tane dahi hadis kullanmadan yazsak da ,daha önce olduğu gibi bir çok grup,cemaat şiddetle karşı çıkacaktır. Ancak Namazı alışkanlık haline getirenler ne yaptıklarından habersizdirler. Namaz gibi muhteşem bir nimet'i alışkanlıklarımız gözümüzden kaçırmaktadır.Bu yüzden bu makalemizle işaret ettiğimiz yönde namaza karşı çıkacak cemaatlerin,mezhepçilerin kurallarında nafile olmak kaydı ile yukarda ki gibi bir namaza yasak yoktur.Yani o grupların çizdiiği kadarı ile dinden çıkmazsınız.. En azından günde 2 rekat kendinize özel salat'ı hayata geçirin.
"Ey iman edenler! Açıklanırsa hoşunuza gitmeyecek olan şeyleri sormayın."5:101
Mesela Kur'an kıyam(ayakta) ile rabbiniz anın deyince;Sormaya başlıyorlar nasıl,ayaklarda ki mesafe ne olacak,eller nerde olacak ..

Birine kapının önünde bekle dersen bu kişi dönüp sana soru sormaya başlarsa; Nasıl bekleyeyim,elim nerde dursun,elim cebimde mi,belimde mi ..
Siz buna cevap verdikçe bekleme durumu zorlaşır,çünkü hep öyle beklemelidir. Ayet bu duruma dikkat çekmektedir.
Hatalarımız ve kusurlarımız sürekli vardır.
Ancak gücümüz bu kadarına yetmektedir.

Sevgi İle..
Adem Korkmaz
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

13.08.2013

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile