Hayatı Size Sapkınca Sevdiren Putlara Dikkat

Dünya hayatının tuzakları sizi Kurandan alıkoymasın.Eğer ölümden çok korkuyorsanız sebebini mutlaka bulun ve ortadan kaldırın.İşte dünya hayatına sıkıca  sarılanlar için ayetler:

Bakara 212:Kafir olanlar için dünya hayatı cazip kılındı.
En’âm  70:Dinlerini bir oyuncak ve bir eğlence edinen ve dünya hayatının aldattığı kimseleri (bir tarafa) bırak!
Yunus 7,8:Bizimle karşılaşmayı ummayan ve dünya hayatından hoşnut olup ona bağlananların ve ayetlerimizden habersiz bulunanların, işte bunların kazandıklarına karşılık varacakları yer cehennemdir.


Enam 130:Dünya hayatı onları aldattı ve kafir olduklarına dair kendi aleyhlerine şahitlik ettiler.
Ra’d  26:Onlar dünya hayatıyla şımardılar.
Tâ-Hâ  131:Sakın, kendilerini denemek için onlardan bir kesimi faydalandırdığımız dünya hayatının çekiciliğine gözlerini dikme!
Lokman 33:Bilin ki, Allah'ın verdiği söz gerçektir. Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın ve şeytan, Allah'ın affına güvendirerek sizi kandırmasın.
Necm  29:Onun için sen bizi anmaktan yüz çeviren ve dünya hayatından başka bir şey istemeyen kimselere yüz verme.

Dünyaya ait putları olanlar için genel olarak ölmek birşey değildirde fenerbahçe şampiyon olacak mı olmayacak mıdadır endişe..

Sımsıkı bağlandığı partiyi düşünür durur.Acaba iktidara gelecek mi? Sırf bu yüzden ölmek istemez.

Kişiyi bankada ki zekatını vermediği parasını harcamadan ölmek çok korkutur.

Öte yandan emekli olmuştur ki hayat garantidir.Asla ölmek istemez!Ömrü boyunca emekliliğe güvendiği kadar Allah'a güvenmemiş bir hal ile bağlanır hayata..En çokda emekliler sever hayatı.

Başka bir şeyse Evlat sevgisidir.Öldükten sonra çocuğuna kim bakacaktır.Yaşarken çocuğunu kendisinin beslediğini zanneder.Aslında sorun gizli şirkten kaynaklanmaktadır. Evladını merak eder.Dert eder..Doğası gereği Allah'a güvenmez.

Sevdiği kız'ın veya erkeğin bedenini düşünür aşk taklidi yapan şahıs.Bedendeki et ve kemik onu dünyaya sımsıkı bağlar.

Çok sevdiği diziyi hesaba katar.Sezon finali,bilmem kaçıncı bölümü gibi acayip meraklardan bağlanır dünyaya..

Makamı vardır. Yazması bile zor olan bir kurumun müdürüdür.Ünvanları vardır,şanı şöhreti vardır.İyi maaşı vardır.Bu kişilerde ölümden nefret eder.

Sosyal ağlarda çok popülerdir,kendisine hayran bir çok arkadaşı vardır.Öksürse bile herkes beğeniyor onu kusursuz görüyordur.Bu kişide profilini asla kaybetmek istemez.Hatta şarzı bitmeyen,internet bağlantısı olan leptopla kabirde sonsuza dek yatmaya hazırdır.

Başka bir korku ise İslam diye bir şey duymuştur ama sadece bu vardır.Çok korkarlar..

Namaz kılmayanlar,oruç tutmayanlar,haram zadelerde dünya hayatına sımsıkı bağlanmışlardır.

Bazı cahil cesurlar vardır. Onlar ise korkmuyorum taklidini öyle ustaca yaparlar ki ölümden korkmadıklarını sanırlar..


Kirada oturmayıp kendi evinde yaşayanlar,dertleri tasaları olmayanlar,mal mülk sahibi olanlar,sıhhatleri iyi olanlarda ölümden pek korkarlar.

 Malesef bu sıralama uzar gider."Bedevîler «inandık» dediler. De ki: Siz iman etmediniz ama «İslâm olduk.» deyin. Henüz iman kalplerinize yerleşmedi.."49/14

Velhasıl başınıza gelen musibetler ve sıkıntılar sizi Dünya hayatından soğutur. Herşeyi dengede tutmak zorundayız. Kuran okumayı engelleyen,ahiret için çalışma yapmaya fırsat vermeyen,Allah'a ulaşmayı engelleyen tüm herşey puttur..

Ve malesef büyük bir çoğunluğun henüz iman kalbine yerleşmedi.

 Putsuz bir hayat yaşamanız dileği ile..

Sevgi İle

Adem KORKMAZ

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile