Çocukların Gözlemi ve Değişen İnsan Yüzü

"Ben" dediğin ve dünlerle beraber andığın sen değilsin.Sen ölümle doğacak ve ebedi değişmeyeceksin.

Dünya üzerinde kendini beden zannedenler bile dünkü hal üzerine değildirler.

2,5 Yaşında ki bir çocuk kendinden 1,5 ay uzak kalan babasını başka biri zanneder.Bu ölçü ile uzaklaşır,tepki koyar.Bir süre yabancı gibi davranır.
Çocuğun unuttuğunu zannederler ancak bu zan doğru değildir.Aksine çocuk olağan üstü bir tahlil yeteneğine sahiptir.Duyguları,anlama ve kavrama becerisi ile beyinde ki sol ve sağ loplar muhteşem bir performans göstererek aynı anda çalışırken çocuğun 45 gündür görmediği babasını tanıyamaması ve o'na uzak ve soğuk davranmasının sebebi hakikatte babanın gerçekten dünlerde ki kişi olmadığını göstermektedir.

Çocuğun 45 gün önce çok sevdiği,ilgi gösterdiği ve muhteşem bulduğu kişi 45 gün sonra karşılaştığı babası kesinlikle değildir.

Öte yandan bilimsel veriler benzer bir noktayı işaret eder. Hücrelerimiz sürekli ölür ve yenileri oluşur.Organlarımız kendini sürekli yeniler.Aynı tırnak ve saçlarda ne oluyorsa tüm bedende aynı değişim ve hareketlilk bulunmaktadır.

Buraya kadar anlaşıldı ise şu ayeti anlaşılan noktadan seyredelim:

Kur'an33/72:"Biz o emaneti göklere, yere ve dağlara arz ettik, onlar, onu yüklenmeye yanaşmadılar, ondan korktular da onu insan yüklendi. O gerçekten çok zalim ve çok cahildir."

Şimdiki siz dünlerde yaşayan sizin eseridir.Ve dünde yaşayan siz kimdir,üzerinde bir kaç dakika düşünseniz ve o'nu hesaba çekseniz mesele anlaşılacak..

Ölümünüzle beraber zaman denen şeyin ne olduğunu anlayacak ve dünkü siz ile sonsuza dek bağlantıyı koparacaksınız.Ve ebedi olarak dünkü sizin yaptıklarının sonucunu yaşayacaksınız.(Zindanlara çürümeye bırakılmış ve pişman olmuş bugün ki kişi dünkü kendinin katil ve gaddar olmasının getirisini yaşamaktadır.)Ve zaman manası ölümle beraber farklı bir yüze dönüşüp ortadan kalkınca insan ebedi olarak sonsuz şimdiye mahkum olacaktır.

İşte "ben" dediğiniz varlık sonsuza değin bir takım durumlar halinde yaşayacak sizin hayatınızı taktir etmektedir.Ve muhtemeldir ki "ben" size emanettir.

Sevgi İle
ADEM KORKMAZ

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile