Muhteşem bir ölçü

"Göğün ve yerin O'nun buyruğu ile ayakta durması O'nun varlığının belgelerindendir. Sonra sizi yerden bir çağrıyla çağırdığı zaman bir de bakarsınız ki çıkarılıyorsunuz."30:25

Ayet öyle derin ki; Bu derin okyanusun sahillerinden gördüğümüz kadarı ile Yer ve gök o kadar muhteşem bir nizam ve kural ile ayakta ki,tesadüf'e zerrece yer yok! Tesadüf ile dünyan'ın uzayda ki konumu,duruşu,şekli asla açıklanamaz. Yörüngede ki bir santimlik fark ile Dünya üzerine sonsuz kışın gelmesi muhtemel iken tesadüften bahsetmek gerçek bir akılsızlıktır.

Göklerde ki tüm nizam muhteşem bir ölçü üzerinedir.
Öyle ki küçük bir sapma kıyameti getirebilir.Yer için de bu kurallar geçerlidir. Herşey birbirine bağlı(gibi)dır.

Ayet peşi sıra "Sonra sizi bir çağırış çağırdığı zaman siz hemen yerden çıkarsınız." derken ölüm'e mi çağırıyor yahut ahiret'e mi çağırıyor sorusu akla geliyor.
Ancak ilk aklımıza gelen yeniden diriliştir ve dirilişin muhtemel ki bilmeyeceğiz bir şekildedir.(bedende)
"..Sizi bilemeyeceğiniz bir şekilde yeniden yaratmak üzere aranızda ölümü biz takdir ettik.Andolsun, birinci yaratılışı(nızı) biliyorsunuz. O halde düşünseniz ya!.." Vakıa/60,61.62

"Düşünsenize" ifadesi ile "bilemeyeceğiniz şekilde" yi anlamaya çalıştığımızda bildiğimiz şekil ile olmadığı gerçeğine ulaşırız.

Yani şimdiki bildiğiniz bedeniniz ve şekliniz ile olmadığını ifade etmektedir.

30.Sure de 26.ayet şöyle devam etmektedir;"Göklerde ve yerde ne varsa O'nundur. Hepsi O'na boyun eğmişlerdir."

Yani her şeyin maliki,sahibi Allahtır. Herşey Allah'ındır. Bu ayeti anlayıp,birşeylerin sahibi olduğunu düşünenler bu fikirlerini bir daha gözden geçirmelilerdir.

A.K

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile