Şartlanma ve Kilit

"Ehl- i kitaptan birçoğu arzu etmektedir ki, sizi imanınızdan sonra çevirip kâfir etsinler: Hak kendilerine iyice belirdikten sonra bile sırf nefsaniyetlerinden ve kıskançlıktan dolayı bunu yaparlar. Buna rağmen siz şimdi af ile, hoşgörüyle davranın tâ Allah emrini verinceye kadar. Şüphe yok ki Allah her şeye kâdirdir."2:109

Ehli kitap; Yahudiler,hiristiyanlar ve dahi tahrif edilmiş bilgilerin yer aldığı her türlü kitap ile din inşaa eden taklitçiler..(Kendini müslüman zannedenlerde buna dahildir)

Kafir; Önce hakikati görüp sonra inkar edenler. İnkarcılar. Gerçeği kapatanlar. Çok dikkat edin! Kafir ile kastedilen yanı başınızda şuan inanan arkadaşınız veya siz olabilirsiniz. Kafir olmak için inkarcı olmaktır. Yani bildiğini inkar etmektir.

Kitap ehli gerçeğe kıskançlıklarından dolayı sahip çıkmıyor.
Bir ata sözü "Evin sarı danası öküz olmaz" .

Ebu Lehep Resulun söylediklerinin gerçek olduğunu biliyordu! Lakin bu gerçeği fakir,öksüz,yetim, pek kayda değer bulunmayan birinden duymayı kabullenemedi.

Bugün rabbiniz size olağanüstü kapılar açsa,muhteşem gerçeklerle karşılaştırsa ve bunu anlatmaya başlasanız sizi kim ciddiye alır ki.

Şartlanmış insanlar bununla kalmazlar.Kilitlerini mutlaka bir yere koyarlar. Kimi kilidini atv'ye,kimi kanal D'ye verir. Kimi Ali Kırca'nın sunduğu haber proğramına.Kimi ünlü bir yazar'a teslim eder,kimi murşidine,kimi üstadına..

Kilitli kişiler manayı almak için kapıyı açamazlar. Hakikati bilirler..
Lakin kilit başka yerdedir.Bu hakikati illa ki anahtarı teslim ettiği yer söylemedilir. Bu olmadığında yerini kıskançlık alır.
Kıskançlık eşitlik dedikleri manayı arzular.
En azından kendi katına sizi çekmek için her türlü yolu denerler.
Eşit cahillik. Eşit kötülük.Eşit bilgisizlik. ..

Kitap ehli kilitlerini papazlara,rahiplere,hahamlara,çeşitli alimlere(!) teslim ettiği için hak,hakikat kendilerine apaçık göründüğü halde,kilitli olmalarından dolayı hased (kıskançlık + kibir = Hased) oluşur. Size bir çok kelime oyunu oynarlar,çoğu çelişkilidir.Merhamet kalkanı olmayanlar maalesef bu oyuna yenik düşer ve daha ağır olan "Kafir" (Gerçeği inkar eden) olur çıkarlar.

Bunu farkeden bizlere ayet şöyle demekte!
" Buna rağmen siz şimdi af ile, hoşgörüyle davranın tâ Allah emrini verinceye kadar. Şüphe yok ki Allah her şeye kâdirdir."2:109

Siz halinize şükredin.Kafirlikten kurtuldunuz. Kitap ehli kıskançlıklarında dolayı(kıskançlık kör eder) bunu yaptı. Siz affedin.(Misyonerlerin çabalarını,bazı cemaatlerin gayretlerini hatırlayın) Hoş görü ve anlayış sergileyin. Bu şekilde iş daha fazla büyümez(savaş gibi).
Ve Allah'ın Kadr esması zikrediliyor.. Yani Allah'a güvenin.O'nun nuru olan Kur'an merhametlilerin gecesine inip er yada geç aydınlatacaktır.

A.K

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile