İnsan'ın gözünü ancak toprak doyurur!

Bu gezegende iradesi ile,aklı ile en güçlü varlık insandır.
Ancak en zayıf, en aciz ve en muhtaç varlık da yine insandır.
Çünkü istekleri gözünü kör eder.
Ve istediklerini almak için herşeyi yapabilir.
İnsan acizdir,kusurludur,proplemlidir.Lakin bütün gücünün kaynağıda kusurları ve acizliğidir.İnsanın en büyük düşmanı yine kendisidir buna eskiden nefs diye isim verirlerken günümüzde ego demektedirler.
Zira Allah'ın elçisi Hz.Muhammed (s.a.v) şöyle demiştir “Eğer Ademoğlunun iki vadi dolusu altını olsaydı muhakkak üçüncüsünü isterdi. İnsanın gözünü ancak toprak doyurur.”

Eğer insanı terbiye eden unsurlar olmaz ise bu animasyondaki kişiden hiç bir farkımız kalmaz.Çok zaman dert,tasa,keder,yoksulluk gibi şeylerin önünüze çıktığını görüp isyan etmeyiniz. Çünkü o sorunları geçtiğinizde sizi daha iyi şeyler beklemiyor. Karşılaştıklarınızın hikmetini anlayıp haz almaya ve böylelikle şükretmeye gayret gösterin.Çünkü siz tesadüf değilsiniz. Kendinizi tesadüf görür ve egoya teslim ederseniz ulaşacağınız nokta sonsuz bir ıstırap olacaktır.
İşte burda tesadüf olmadığımızı söyleyen İslam karşımıza çıkıyor.


Kıyametin kopacağını bilsen dahi elindeki fidanı dik buyuran rehberin eşliğinde bize sunulan Kuran egoyu nasıl terbiye edeceğimizi sık,sık telkin ediyor.
Bazen egonun çok karşı çıktığı bir istek ile egonun en çok sevdiği şeyi "infak edin" ayeti ile elinden alıp yardımlaşmayı,iyiliği ve kendini tanımayı tavsiye ediyor..

Rahman hepimize kendimizi tanımayı nasip etsin..
" Kesin olarak inananlar için, yeryüzünde ve kendi nefislerinde nice ibretler vardır. Hiç görmüyor musunuz? "51/20-21

Sevgi İle
Adem Korkmaz

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile