Allah'ı Düşünmek

"O çok yüce Rabbinin ismini tesbih et!" 87 :1
"Öyleyse ulu Rabbinin adını tesbih et. "56:74
Her iki ayet de rabbinin adını tesbih et demekte.

İnsan'ın düşünce dünyasında ulaşacağı en uç nokta şöyledir;

İnsan düşünce dünyasında sonsuz,sınırsız bir boşluk yaratır.Bu boşluğun içine gezegenleri,galaksileri,yıldızları koyar. Milyarlarca dünya ve alem yerleştirir.Sayısız varlık oluşturur. Çeşit,çeşit kainat,uzaylar ve alemler var eder.Her bir alem üstünde ki alemin çapı yanında kum tanesi gibi kalacak şekilde kurgu yapar.Ve tüm varlığa bir beden bu bedenede bir ruh verir.Tüm bedeni bilen,hisseden bu ruh insan bedeninde ki bilinç gibidir.
Ve Nihayet insan her an,her yerde olabilen bu ruh'a Allah adını verir.

Oysa durum insan aklını aşmaktadır:
"Şayet yeryüzündeki ağaçlar kalem, deniz de arkasından yedi deniz katılarak (mürekkep olsa) yine Allah'ın sözleri (yazmakla) tükenmez."31:27

Böylesine muazzam bir manayı kavradığını ve böylece hüküm sahibi olduğunu düşünmek 1 den 10'a kadar saymayı öğrenen ilk okul öğrencisinin matematiği öğrendim ve içtim,hepsi bu kadar demesi gibidir.

Yukar daki ayetler dikati mizi "ALLAH" adına vermemizi ifade etmektedir.
"İsmini tesbih et" derken namazlarınızda,dualarınızda,zikirlerinizde "Allah" ismine konsatre olun uyarısı görülmektedir.

Ve diğer güzel isimlerle tesbih,zikir yapıp "Allah" ismini düşünmeliyiz.

Bu ismin dışında ki düşünceleriniz SubhanAllah çizgisinden çıkabilir. Öte yandan yukarda çizdiğimiz taplodan daha büyük bir güç ve kudret düşünemezsiniz.

A.K

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile