Gavs - Ricali Gayb Analiz

Allah'ı yukarıda bilenler Dünya işlerini gavslara,Rical-i Gayb personeline yüklediler.

Gavs; En büyük,en hayırlı yardım edici manasına gelen bu ifade Kur'an'ın Allah tasvirine ters düşmektedir.Çünkü Kur'an'a göre gavs Allahtır.Ayet burda; "Oysa sizin mevlanız Allah'tır ve O, yardımcıların en hayırlısıdır."3:150 
Ayeti okudunuz mu. Yardımcıların en hayırlısı,yani gavs kimmiş?

Ricali Gayb: Biraz karışıktır. Üçyüzler,kırklar,yediler..İddalara göre; "Bu yedilerin birisi kutuptur. İkisi İmaman, dördü de evtaddır. İşte bunlar, hepsi, tasarruf sahibidir."

Tasarruf demekteler. Biraz daha kurcalayalım bu tasarruf nelermiş.

"Birisi, gökyüzünün tüm işlerine hükümran iken, diğeri yeryüzünün işlerine hükümrandır... Birisi, Alemi Ulviye nazar eder. Alemi ulvi, gök ehlidir. Birisi de Alemi Süfliye nazar eder, alemi süfli, yer ehlidir."
Bir an kendimi hollywood filminin senaryosunu okuyor zannettim.

Oysa: "Bilmez misin, göklerin ve yerin mülkiyet ve hükümranlığı yalnızca Allah'ındır? "2:107 Okuduğunuz gibi ayet içerisinde vurgulanan "yalnızca" ifadesi ricali gayba yüklenen manayı ret etmektedir.

Öte yandan her cemaat için buna benzer tanımlamalar farklılık gösterir.Karmaşa had safhadadır Kur'an ret etmesine rağmen,isimleri değiştirerek yol alır her defasında kendilerine malzeme bulurlar.

"Allah günümüzde başbakanlarla,başkanlarla dünya devletlerini nasıl yönetiyorsa,aynı şekilde ricali gayb dediği bu kişilerle yaşama müdahale etmektedir."Diyerek sözlerine başlayanlar yerleri ve gökleri bile şeyhlerinin ayakta tutuğuna inanarak Allah'ın hükümranlığına ortak olacak manalar oluşturmaktadırlar.

Allah'ın güneş den ay'a kadar tüm zerrede oluşunu bilenlerin kudreti farklı isimlere yükleyip sonra bu isimlere ayrı bir makam verip sonrada bu makamlardan yardım beklemeleri ve bu makamlara şeyhlerini oturtmaları Tevhide yani birlemek manasına aykıdırdır.Tüm isimleri Allah isminde birlemek hanif dininin olmazsa olmaz prensibidir.

Maalesef : Dürüst,sevimli,güzel,harika,anlayışlı,ahlaklı,faziletli,alim,Allah dostu (veli),sevilen gibi kelimeler bir süre sonra müridler için yetersiz kalmaktadır.
Ve Ricali Gayplar,Gavslar,Sırlar Sahipleri ve sizi hayrete düşürecek lakaplar ile anmaktadırlar.

İnananlar için rehber Kur'andır.Kur'an ise : "Allah de ötesini bırak" ile kesin çizgileri çizmiş ve her ne olursa olsun kitaba sım sıkı sarılmamızı emretmiştir.

"Öyleyse sen, sana vahyedilen Kur'an'a sımsıkı sarıl. Şüphesiz ki sen doğru bir yol üzerindesin."43:43

Bu bilgiden sonra herkes dilediğine inanır. Biz Kurandan sorumluyuz.

Beni bu konuda yerden yere vuranlar,kapılarını kapatanlar,hakaret edenler Kur'an dan delil ortaya koyamayanlar,Allah deyip susamayanlar:
"Gerçek şu: Bu Kur'an sana ve toplumuna elbette ki bir hatırlatıcı/bir düşündürücü/bir şeref/bir öğüttür. Bundan(bu öğütten) sorumlu tutulacaksınız"43:44

Gerçek neymiş?

A.K

Bu yazıda ilginizi çekebilir; http://www.ademkorkmaz.com/yazi/33-gavs-nedir-ricali-gayb-var-mi-velilik.html

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile