Allah insanla üç şekilde konuşabilir

Kur'an'a göre Allah insanla şu üç şekilde konuşabilir;

1.Direk Vahiy yolu ile (Dünya hayatında)
2.Perde arkasında (Et gözle gördüğünüz her şey bir çeşit perdedir,diliniz dahi bu kapsamdadır. Ki hem dünya,hem berzah surecinde)
3.Elçisi aracı ile (Melek olması ve ahiret sürecinde yaşanması muhtemeldir)

"Allah bir insanla ancak vahiy yoluyla veya perde arkasından konuşur. Yahut da bir elçi(Ayet insanla nasıl konuştuğunu ifade ettiği için elçi ifadesinde işaret edilen insan dışında melek gibi varlıklar akla gelmelidir. (A.K)) gönderir de izniyle ona dilediğini vahyeder. Şüphesiz ki O çok yücedir, hüküm ve hikmet sahibidir." ŞURA 42:51

Ancak günüzmüde biri Allah'ın kendisi ile konuştuğunu söyelemeyez.Söylediği anda ya cinni ilan edilir yahut şizofren.

Birde bu ifade sorunlu olur.Bu yüzden Allah ile konuştuğunu etrafa yaymayacak,suistimal etmeycek insanlarla konuşur. Yani Allah ile konuşan konuştuğunu manşet yapmaz,Bunu suistimal etmez.Çünkü Allah ile konuşmak bu tip işlere yönelmeyecek kamil insanlara hastır.3.Yöntem olan elçisini aracı ederek konuşması ise ahiret sürecinin işleyişidir.

Ve Allah ile konuşmak var ise Cinler meselesinin tamda bizim idda ettiğimiz gibi olması gereklidir.Aksi halde kişi kimle konuştuğuna emin olamaz.Bu durum tüm sisteme aykırıdır. Ve vahyin hayata akmasınada aykırıdır. Bu alem için bu hasasiyet önemlidir. Bunu bilmeyenler zaten Allah resülüne cinni,BÜYÜLENMİŞ iftirası atmışlardır.

İnsanlar açıklayamadıkları şeyi başka bir açıklanamayan ile kapatmaya meyillidirler. Bu hem zahmetsizdir hem sağlam bir yöntemdir.Bu yüzden cahiller genelde bu yöntemi kullanırlar.

Rahman olan Allah zaten insanla sürekli konuşmaktadır.Ancak bu konuşma Kelimetullah lakaplı Musa'nınkine benzediğinde paha biçilemezdir.
Rabbim Musa olmayı hepimize kolaylaştırsın.

A.K

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile