İlim ve Saplantı

"Yemin olsun ki sana gelen bu ilimden sonra eğer sen onların heva ve heveslerine uyarsan, Allah tarafından senin için ne bir dost vardır, ne de bir koruyucu."13:37

İnsanların saplantıları nesneye dönüştürülüp de görünür olsa ve bu nesneyi imkanımız el verse de tüm Samanyolu galaksisini güneşi ile birlikte taşıyabilmek için bu halatı kullansa idik görürdük ki hiç yıpranmadan bu yükü taşıyabiliyor.

Maalesef insanlar bu saplantılardan kurtulamayınca ismini değiştirme yoluna giderler. 

Mesela Atatürk hayranlığı ve sevgisi..
Yahut ECDAD hayranlığı ve sevgisi
Galatasaray ismi ile futbol düşkünlüğü.
Herhangi bir parti düşkünlüğü

Düşkünlük,hayranlık saplantı kelimesinin hafifleştirilmiş adıdır.
Bir mevzu hakkında saplantısı olanlar o konu hakkında adil ve doğru düşünmezler.

Adam soytarı iken Atatürk'e aşırı bir muhabbetle bağlıdır.Bazı bilgiler ile yol alır.Ve kendinde temizliğe gider.Tüm kötü huylardan arınarak soytarılığa son verir.

Ancak Atatürk aşkı peşini bırakmaz ve onu yanına alabilmek için Atatürk'e başka bir isim verir. Hz Ali'nin dünyaya 2.kez Atatürk olarak geldiği fikrini alır. Veya daha farklı iddialara sarılır.Evliya,Gavs,Seyyid,Yarı Tanrı gibi iddialar eşliğinde yaşamına devam eder. 
Ve bu iddiaları çevresine de telkin eder.

Bir diğerinde ise ecdad saplantısı vardır.Hayranlık duyduğu şahsiyeti hayati kararlar vermek zorunda kalan sıradan insanlar olarak görmez ve diğer saplantıları olanların karşısına alternatif fikirle çıkar.

Bu saplantıları sebebi ile merhametleri körelir.Merhamet gidince yerine gaddarlık gelir.Ve gaddar yürekler iy insanlara karşı intikam telaşına düşerler. Ve zamanı gelince sıkılmak üzere arşivlerine saklanmış üzerinde iyi insanın adı yazılı bir mermileri daha olur.(Uyandırmanın bedeli budur,zaten uykucu kendisini uyandıran dan nefret eder)

İnsan'a hayran olmak istemeyen,insan'ı sevemeyen ebu cehiller(cahilliğin babaları) ile yaşamak her gün daha da zorlaşıyor.


İnsan hata yapar,İnsan kusurludur,insan düşer kalkar,insan sıradandır,insan düz bir çizgi değildir,insanın kanatları yoktur,insan zavallıdır,insanların atası aynı kişidir. 
İnsanlar Ademin çocuklarıdır..

Saplantınız olan kişiler insandır.Tanrı veya yarı tanrı ,tanrının sağ kolu,sol kolu,tanrının kırbacı değildir.Ölen ölmüştür.Ölü sevip,ölüleri tartışıp,ölülerle uğraşmayın.

Fikirleri konuşalım,ancak ölülere bir takım fantastik etiket verip fikirleri sümen altı etmeden dürüstçe.. 

"Ölen hakkında ya hayır konuş yada sus" prensibi ile gelin fikirleri konuşalım.

Sonuç olarak saplantılarımız nesneye dönüşmeden önce kurtulmaya bakmalıyız..

Soytarılık ve cahiliye çağımızdan beraberimizde getirdiğimiz tüm saplantıları atmalıyız.Onların ismini değiştirip tartışmaya devam etmek aşağı da yemin ile başlayan Allah uyarısını takmamaktır.

"Yemin olsun ki sana gelen bu ilimden sonra eğer sen onların heva ve heveslerine uyarsan, Allah tarafından senin için ne bir dost vardır, ne de bir koruyucu."13:37

A.K