Nâim: "Beni Cenneti'n-Nâim'in...

Nâim: "Beni Cenneti'n-Nâim'in varislerinden kıl... " (Şuârâ, 26/85) Ayrıca (bk. el-Mâide, 5/65; et-Tevbe, 9/21; Yunus, 10/9).

Adn, Firdevs, Me'va, Selam ,Huld isimli cennetlerde vardır. Her biri farklı makam gibidir. Bir diğerinde olan diğerinde ne olup bittiğini bilmez.

Lakin şuan bu satırları okuyanlar için vereceğim bilgi artık tüm cennetlerin özelliğinden olacaktır. Çünkü bilgi ile beraber dilekle gelecektir. Siz bilince dileyeceksiniz ve "her istediği vardır" ayetinin rahmetine ereceksiniz.

İstemek için bilmek lazımdır.

Cennetlerde de gardrobunuzun bulunmaktadır. Bu dolaplarda sayısız elbiseleriniz var. 

"Kötü kadınlar kötü erkeklere, kötü erkekler ise kötü kadınlara; temiz kadınlar temiz erkeklere, temiz erkekler de temiz kadınlara yaraşır."24:26 ayeti tüm netliği ile yaşanır. Orada karı kocaların gardroplarında ilginç elbiseler vardır. 

Mesela kadının dolabında; Yaşamı boyunca, internet, sinema ,dizi, tv gibi yerlerde gördüğü tüm beden ve yüzler elbise olarak bulunur. Bilinç yani ruh her gün bir başka beden ve yüzü elbise olarak kullanır.

Erkek içinde aynı şey işler. Tüm gördükleri hafıza boyutu yolu ile cennete kullanılmak üzere sahibini bekler. Bu ölçü ile baktığınızda Allah'ın bu kadar güzel yüzleri, sağlıklı ve ölçülü bedenleri neden başkasına vermiş olduğunu da doğru okuyabilirsiniz.

Onlara verdiği bile aslında sizin içindir. İnsan kendini yansımasız göremez. Yansıma ile ayna vasıtası ile görünen ise tam bir bilmecedir.

Ahiret dediğimiz yaşam sürecinde her bireyin bakışı, algısı, bilgisi, niyetleri, kelimeleri ve inançları doğrultusunda hayat devam eder. Kişi gardrobunda ki elbiseleri görünce sevinç göz yaşına bürünür. Dili lal olur. Hikmetin ne olduğunu o zaman daha iyi anlar.

 

Adem Korkmaz

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile