Sürekli Namaz Hali

Namaz yani Allah'a ulaşma,yakınlaşma konusu baştan aşağı kul ile ilgilidir.Kişi Allah'a ne kadar yakınlaşmışsa o kadar varlığı tartışılmaz.

O'na yakın olmak kainatın en leziz işidir. Çünkü dünya üzerinde ki bütün lezzetler O'ndan gelmektedir.
Ancak siz armut,üzüm,tas kebap,sevgili,aşk,şehvet,dostluk,evlat,anne,baba diye isimler ile bilirsiniz.
Bütün bu saydığınız şeyler varlıklarını ve güçlerini Allahdan almaktadırlar.

İşte namaz ile kul ebedi hayatta kendisine lazım olacak olan yakınlığı elde etmek için çabalar. Bu yakınlık mesafelerle ilgili değildir. Mesafe konusu bu alem için oldukça karışık bir şeydir.

İnsan  dudaklarından ÇIKAN düşünce ile yoğrulmuş her kelime için enerji sarfeder.Ve her kelimeniz sizden aynı zamanda birazcık enerji almıştır.Bu yüzden sizin gibi ölümsüzdürler.

İnsanda yoğun bir şekilde Allah'a ulaşma hissi ile oluşan manevi durumlar ve konsantre olma şekli namaz esnasında vuku bulur.
Normal zamanlarda,iş,güç,gelen giden gibi yüzlerce sebepden dolayı herkes bu sakinliği ve yönelişi yapamaz.

Kur'an secde,ruku ve kıyam gibi halleri ayetler ile ifade etmiştir.

Bu saatlerdeki yönelişimiz ile ruhumuz,iç dünyamız Rahman'ı anar!

Daha yalın bir mana vermek lazım olursa ruh şöyle der;Yardıma ihtiyacım var! Lütfen beni kendine yakın kıl! Bana yardım et!
Yanıp sönen bir el feneri gibi kendi ve ihtiyacını belirtir.
Zira rahman;"Siz beni anın bende sizi anayım" demektedir. Allah'ın anması ve anmanın getirisi ahiret dediğimzi yerde ruhumzu üzerinde gerçekleşir.Ve O'nun Rahim olmasını henüz deneyimleyemediğimiz ruhumuz doyasıya yaşar.

İnsan başara bilirse daimi anma halinde bile olabilir. Tasavvuf denen örgütlenmenin amacı buna yöneliktir. Kişinin Allah'ı bir an bile unutmaması için bazen hiç alakasız yollar bile seçilir.Tek gaye Allah'ı anmayı unutmamak üzerinedir.

Böylece Allah da daim olarak kul'u anar,böylece yakınlık her gelen gün biraz daha artar.

Kişi örneğin sabah namazını kaçırmışsa şöyle düşünmelidir; Bu gün işe 1 saat geç kaldım! Maaşımı tam almak için bir saat mesai yapmalıyım..
Bu niyetle o sabah işe gidene kadar ÖRNEK; Ayetel Kursi'nin veya seçtiğiniz bir sürenin manasını okumayı deneyiniz. Kuru,kuru tekrar değilde SAKİNCE NE anlatmaya çalışıyor,amaç nedir bunu düşününüz.

Yahut uzun süredir aramadığınız bir dostunuzu arayıp hatrını sorup,sıkıntılarını çözme konusunda gücünüzün yettiği yardımı teklif ediniz.

Ve mesela Allah'ın Rauf isminin manasına dönük bir namaz süresince konuşma yapınız. Ahiret için yardıma ihtiyacım var sinyalini bir çok kişi ile gerçekleştirmiş olursunuz..

Birine iyilik veya,infak(karşılıksız vermek) yaparken bunu Allah'ın Kur'anda emrettiğini dillendiriniz. Tek iman etmek yetmez.Mutlaka salih amel ortaya koymak lazımdır.

Her gün bir çocuğa Allah'ın bir ismini MANASI ile öğretmek ve o çocukla birlikde Allah'ı anmak namaz gibidir. Ve projöktör ile Allahım yardım et demek gibidir. Bunlar çoğaltılabilir..Namaz vakitleri,ezanın okunduğu ilk 15 dakika mecaz yol ile vurguladığım yardım sinyalinin en net göründüğü vakitlerdir.Mümkün olduğunca o ilk 5-10 dakikayi Allah'ı anarak secde ve rukularla (secdede kan beyne gider,beynin performansı artar) değerlendirmeliyiz.
Sevdiklerinize ezan'ı işittiklerinde Fatiha ile yardım sinyali(dua) göndermelerini tavsiye ediniz..

Sevgi İle
Adem Korkmaz

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile