40 Kişi Bulun

Etrafınızdakilerin hayatlarını ve hayata baktıkları pencereyi anlamaya çalışın!

İncelediğiniz kişilerin akıbetini merak ediyorsanız kendinize şu soruyu sorun;-İncelediğiniz insanlarla cennete ebedi komşu olmak istermiydiniz?

Bu misal üzerinde durun. Komşu olmak istemiyorsanız o kişinin terbiye edilmesi oldukça zorlu olacaktır. Bilirseniz bu alemde (dünya hayatında) Allah Rahman olduğu kadar Rahim olmazken çok açık bir şekilde  Rabdır. Rahim olduğu aleme ahiret demekteyiz.(?)  Rab kelime olarak anlamı ise: Terbiye edendir..

Nas süresindeki ayetlerin sıralamasını hatırlayın!

Allah nerde RAB,hangi alemde Melik,hangi alemde İlah ? İlginç bir sıralama oldu değil mi? Tefekkür edince mecburen bu sıralamaya ve sorulara geliyorsunuz?

Esasında ancak 5 Esmanın 5 Duyu ile tecelli ettiği bu alemi tüm esmalara göre sınırlamak aslında cehaletimizi gösteriyor olabilir.Burdan yola çıkarak Rahman bilir ama 99 duyunun okunduğu gibi işlediği alemleri görebiliriz..(Bu konular çok taze,DOSTLARIMIZIN İDRAKI GENİŞLEDİĞİNDE NASİP OLURSA BAHSEDECEĞİZ.)

Konuya yeniden dönersek sizin gibi düşünüpde sizinle birileri komşu olmak istemiyorsa vay halinize!

Elinizdeki işi gücü bırakın cennette sizinle komşu olmak isteyen/sizin varlığınızı onaylayacak/isteyecek insanlar bulun! Mesela maddi imkanlarınız kısıtlı iken hatta pek az iken bir  şey satın almaya kalktığınızda  senede kefil olarak imza atacak,sizi seven,siz ödeyemeseniz bile kahretmeden ödeyecek kişilerden bahsediyorum..

Mesela Hz Ömer geri geldi onunla arkadaşsınız,Dünyada her işine kefil olursunuz değil mi? Yahut Hz Ali veya Hz Osman veya Hz.Ebu Bekir.. Üzerinde düşünün..Şayet canı gönülden sizinle cennete komşu olmak isteyen 40 kişi bulabilirseniz bu işi başardınız demektir.Ve bu işin yolu  malesef dünya hayatındaki kısa zamandan geçmekte..

Başarabilenlere hayırlı olsun..

Bu yüzden aile çok önemlidir. Zira Anne,Baba Kardeş ve Evlatlar genelde bankodur. 

Üç mümin evlat yetiştiren Anne çok önemli bir başarı elde etmiştir.(Konu hakkında bir çok hadis bulunmaktadır)

Sıklıkla " "Ben" dediginiz  bu düşünceyi ne kadar kişi kabul edip onaylarsa o derece  "Ben" diye bir şeyin "varolduğuna"" inanırsınız. Bir rüyadan kahraman olarak çıkabilirseniz ve buna şahitleriniz varsa  kahramansınızdır.Yahut gaddar biri olarak çıktığınızda rüyaya geri dönüp düzeltemiyorsunuz ve şahitler ise zulmettikleriniz.. Ve bunun çok ağır bedeli ile yüzleşeceğiniz zamanı düşünün...

Rüyayı asılsız kılan şahidin olmamasıdır.Yani aslında Rüyada gördükleriniz ile dünkü yaşadıklarınız arasında şekil itibarı ile fark yoktur. Dün ne kadar gerçekse rüyada o kadar gerçektir.Tek sorun şahid yoktur. Dün'e şahit bulamazsanız başda siz olmak üzere hiç kimse inanmaz. Rüyaları asılsız kılan şahidin olmamasıdır.

İşte sizi onaylayacak/size kayıtsız şartsız kefil olabilecek insanlar kazanabilirseniz hele  bu insanlar mümin ise güzel insanlar ise ahirette  beni israil peygamberleri gibi olursunuz.

İnsan kazanmanın yolu ise Kuran'ı Kerimde bildirilmiştir. Bu yüzdem sımsıkı sarılmamız gereklidir.

Oysa " Sevdiğiniz şeylerden infak etmedikçe siz birre eremezsiniz.." (Âli İmrân 92)
"Kimin dini, iyilik yaparak kendini Allah'a teslim eden ve hakka yönelen İbrahim'in dinine tabi olan kimsenin dininden daha güzeldir?.."(Nisa 125)

Konuyu kesin bir gerçek gibi görmeyiniz.Mutlaka yanlış teşhislerimiz olabilir.Bu yüzden tefekkür ediniz..

"İnsanlar uykudadır,ölünce uyanırlar" S.A.V

Sevgi İle.

Adem Korkmaz

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile