Regaip Gecesi Hakkında

"Şüphesiz Allah'ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısına göre ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu, Allah'ın dosdoğru kanunudur. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin." (Tevbe Suresi, 36)

Okuduğunuz gibi yılın bazı aylarında çok daha dikkatli olmamızı tavsiye eden Kur'an ayeti mevcuttur.
Zaman yol alışı itibarı ile bu belirtilen vakitlerde çok daha hasas olabilmektedir.
İletkenliğini artırınca işler 1'e 10 olarak karşımıza çıkmaktadır.
Yani 1 iyilik karşılığı 10 iyilik.
Belirtilen aylarda 1 kötlüğün geri dönüşü 10 kötülük..
Allahın isimlerindne birinin anlamı; Anında HESAP görendir.

Recep ayının bu aylardan olduğunu ifade eden bir çok kelam mevcuttur.Recep ayının ilk haftası perşembe gecesi her daim Regaip gecesi olarak anılır.

Aslında mümin için her gece regaip gecesi gibidir.Ve aynı oranda değerlendirilmelidir.Ve öyle olmalıdır.

Lakin etrafımız mümin adayları ile doludur.Bütün insanları bekleyeken korkunç yangından ne kadar kaçabilirsek o kadar iyi olur.

İşte Regaip gecesi bu insanlar için fırsattır. Her gün Yasin gibi sureleri meallari ile okumayan,her gece salat ile (namaz) rahmanı anmayan,dualar ile rahmanla konuşmayan,iyilik yapma fırsatlarını tepeleyenler için oldukça uygundur.

Ve başlayan süreçte rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı bu gece mümin adayları yaptıkları işlerin karşılığını 1'e 10 alırken,Müminler ise tabir uygunsa 1'e 1000 olarak elde ederler..
Çünkü başlayan süreç büyük ve çok özeldir..

Birileri enteresan bir hal ile bidat vb.. kelimelerle anlayışlarında sorunu yansıtıyor.
Onlar bidat diyor.Bizde yukar da yazdığımzı söyledik.Bunlar sözdür. Mümin ise sözü dinler ve en güzeline uyar.Bırakın birileri Allah desin. Güzel olan herşeyi kabul ederiz.
Kural koymadan.
Zorlamadan.
İçlerindne geldiği gibi..

Kur'an 39/18:"O kullarımı ki, onlar sözü dinlerler, sonra da en güzeline uyarlar. İşte onlar, Allah'ın doğru yola ilettiği kimselerdir. Gerçek akıl sahipleri de onlardır."

Regaip Geceniz umarım bereketli olur.Hayırlı Olsun!

A.K

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile