Yeryüzü Dünya Değilse Yeryüzü Neresi

Dünya yeryüzü değil ise Kuran’da ifade edilen yeryüzü neresi?  Yeryüzünün neresi olup olmadığıyla ilgili çok geniş bakmak gerekiyor. Üçyüz yıl önce dünyayı Kainatın merkezi diye biliyorlardı. Yani Dünya denen bu gezegen herşeydi. Ve bu herşeye göre Kuranda ifade edilen Yeryüzü nü dünya zannettiler.. Bilim ilerledikçe, teknolojimiz ilerledikçe, bizim görme yetimiz yani teleskoplarımız büyüdükçe kainata, uzaya bakışımız da değişti. Uzaya bakışımız tamamen değişti! Öyle bir uzay ki trilyonlarca galaksiden, her bir galakside trilyonlarca, milyarlarca yıldızdan bahsediliyor. Astronomik rakamlarla yıldızlar sayılar, sayılar… Bunun ne olduğu ile ilgili hesap bile yapamayız. Beynimiz orada duruyor.

 

Dünya  belki bir gemiyse? Ya yeryüzü uzaysa? Bakın her şeyin tablosu değişiyor. Yeryüzü dünya değilse?

 

İşte bu yüzden Kur’an-ı Kerim’de karşılaştırmalı mealde, çok derine inmeden, Arapça bilgim İHL yıllarımda aldım kadardır.

 

Yeryüzü kelimesi, dünya kelimesi farklı farklı zikredilmiş.

Bu konuda ilgili arkadaşlar araştırmalarını yapacaklardır.Bu araştırmayı yaparken "Anlamanız için misallerler anlattık" ayeti çerçevesinde bazı misallere ve mecazlara dikkat etmek gerekmektedir.

Bakın, “Sizi yeryüzünde halifeleri kılan, size verdiği nimetler hususunda sizi denemek için kiminizi kiminizden derecelerle üstün kılan O’dur.” Bu ayet, Yunus suresinden.

Şimdi arkadaşlar bu ayette Allah neyi işaret ediyor? Burada hanginiz halifesiniz? Halife kavramının ne olduğunu yukardaki makalede izah ettik.

Halife kelimesinin sözlük tabiri nedir ise idare eden, yönetici, vekil; vekaleten görevli..

Allah-u Teala’yı tanıyor musunuz?

Ona vekil olmanın ne olduğunu biliyor musunuz? Kabımız kadar, hacmimiz kadar anladığımız kadarıyla ona vekil olmak, ona halife olmak muazzam bir şey arkadaşlar!

Ne kelimemiz anlatabilir, ne dağarcığımız; ne de hayalini kurabiliriz.

Şimdi bakın başka bir ayete geçelim, Yunus suresi 14. ayet: “Sonra da nasıl davranacağınızı görmemiz için onların ardından sizi yeryüzünde halifeler kıldık.” Bakın arkadaşlar “halifeler kıldık”. Biz yine halifeler kılınmışız.

Yani burada da yine dünyada olmayan, yeryüzüne atıfta bulunan “halifeler kıldık” olayı var.Halife izahı sürekli olarak yeryüzü ifadesi ile birlikde zikredilmektedir. Ayetler Dünyaya halife yaptık dememektedir.

Yine gelelim Fatır suresi 39. ayet, “Sizi yeryüzüne halifeler yapan O’dur. Onun için kim inkar ederse inkarı kendi zararınadır. Kafirlerin küfrü Rableri katında, kendileri için ancak gazabını arttırır. Kafirlerin küfrü kendilerine ziyandan başka bir şey getirmez.” Görüyor musunuz arkadaşlar, bakın yine bir halifelik tabiri var. Devam edelim Sad suresi 26. ayetle  Ey Davud biz seni yeryüzünde halife yaptık.  Bakın bir daha tekrar ediyorum, “Biz seni yeryüzünde halife yaptık. O halde insanlar arasında adaletle hükmet. Heva ve hevese uyma. Sonra bu seni Allah yolundan saptırır. Doğrusu, Allah’ın yolundan sapanlara, hesap gününü unutmalarına karşılık çetin bir azap vardır.” Gördünüz mü arkadaşlar halifeliğin tabirini de yapıyor. Halife olabilmek için hükmediyorsunuz. O halde insanlar arasında adaletle hükmet diyor. Düşünme yetiniz varsa, otomatikman halifeliğin şu anda bizim olduğumuz konum olmadığını, bizim şu anda ADAY olduğumuzu anlarsınız. Halife değiliz, ama halifeliğin ne olduğunu anlayabiliriz.

 

Devam ediyoruz Ankebut suresi 2.  ayetle,  İnsanlar sadece iman ettik diyerek sınanmadan bırakılacaklarını mı sandılar?” Gördünüz mü? İman ettik dememiz yetmiyor. Sınanmamız gerekiyor.

İman sınanmasından bahsediyoruz..

Peki hani “Rabbimiz sensin, iman ettik”i biz Kur’an’da başka nerde söyledik?

Hadi bakalım düşünün. “Rabbimiz olduğuna şahidiz”i başka nerde söyledik?

Aşağıda ki ayet ile Allah'ın El-Hak Esmasını birleştirin..

Bir de Rabbin, Âdemoğullarından, bellerindeki zürriyetlerini alıp da onları kendi nefislerine şahit tutarak: «Ben sizin Rabbiniz değil miyim?» dediği vakit, «pekâlâ Rabbimizsin, şahidiz» dediler. (Bunu) kıyamet günü «Bizim bundan haberimiz yoktu.» demeyesiniz diye (yapmıştık). Araf/172

İp uçları: Ortada Adem'in çocukları var..
Ademin evlatlarının bellerindeki zürriyeti aldık ve kendi nefislerine şahit tutarak sorduk denmekte..Bu noktayı çok iyi analiz etmeliyiz..

Samanyolu Galaksisine Bakmak için Tıklayın. Uzayda hiç olan bu karede 84 milyon yıldız var..

Orjinal Fotoğrafa Bakmak İçin Tıklayın

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile