KUANTUM FELSEFESİ

Bilmiyorsunuz ama her gün aşağı tırnak içinde yer alan şekli ile mesajlar,mailler alıyorum.
Bir makale de Kuantum dan bahsettim diye yazılan mesaj;

"kuantum adem cok sacmalamissin .. abuk subuk moda deyimleri Islam'a sokmaya calisiyon ya , Insallah sana da kol gibi sokarlar , i.. evladi soysuz yaratik, g.. firlama yazar bozuntusu , cebrail seni domeltsin kibleye karsi , azrail de canini alsin o arada."

Bu adamlar hangi dinin mensubudur. 
Bu insanlar ne kadar cahiller.İçleri ne kadar karanlık.
Ne kadar çok Allahsızlar..

Yıllarca ateist forumlarda,farklı rumuzlarla bir çok fikir çatışması yaptım.Bu ileri zekalılar orada yoktu.O forumlarda ateistler bile bu kadar saçma bir hakaret yapmamıştı.

Dünya üzerinde güllerle bezenmiş yolları hiç göremeyeceğiz.

Bu hakaret eden kişiyi kırmayalım. Belki anlar diye Kuantum hakkında oldukça doyurucu bir açıklamaya yer verelim.

KUANTUM FELSEFESİ 

"Kuantum dunyasi kesikli bir birliktelik dunyasidir. Her nesne hem dalga hem de parcacik oldugundan bizlerin parcacik olarak tanimladigi enerji paketleri surekli dalgalardan olusmuslardir. Ancak kuantum surekliligi bizim 3-boyutlu klasik sureklilik tanimina benzemez. Kuantum dunyasi hem surekli hem sureksizdir. Yani, her surekli hareket cok kucuk sureksiz hareketin toplamindan olusur. Bu bakimdan temelde sureksizlik olmasina ragmen bir butuncul birlik vardir.

Kuantum dunyasinda kesin sinirlar yoktur. Yukardaki kesikli sureklilik taniminin sonucu olarak kesin sinirlar aradan kalkar. Bir noktada bulunan bir parcacik sureksiz olarak aniden farkli bir noktaya atlama (sicrama) yapabilir. Bu bakimdan kesin ayirimlardan soz edilemez. Her var olan etrafi ile birlikte bir butunluk icinde varligini surdurur. Bagimsiz bir parcacik kavrami sadece bir basit yaklasim olarak anlamlidir. Gercekte salt bagimsizlik diye bir olgu yoktur.

Kuantum kuraminda zaman yerine “an” kavrami vardir. Yani, surekli zaman diye bir sey yoktur. Her olay bir an icinde olusur ve bir diger an farkli bir olaya donusur. “Gercek” ancak o an icin gecerlidir. Surekli ve mutlak gercekten soz edilemez. Her var olanin kendi oz zamani ve kendi oz gercegi vardir. Bu durumu Gorelilik kurami da iddia eder ve kanitlar. Bir varligin gercegi kendine aittir. Evrensel gercek yoktur.

Tek gercek bir enerji aginin var oldugudur. Ancak, bu enerji agi surekli degisim ve donusum icindedir. Her an yeni bir yapida yeni bir yogunlukta titresir ve dagilir. Enerji agini kesin olarak tanimlamak dahi mumkun degildir. Cunku tanimlamak icin onu kesin sinirlar icine hapsetmek, sinirlandirmak ve sabitlemek gerekir. Oysa ki bu ag ne sabitlenebilir ne sinilandirilabilir, ne de tanimlanabilir."(H.B)

"Göklerde ve yerde kim varsa O'ndan ister. O, her an yeni bir iş ve oluştadır."55:29

İnsan ayet hakkında bir dakika düşünse uzak ilah inancını atabilecek. Uzak yakına dönüşünce,Rahman tanınınca "O, her an yeni bir iş ve oluştadır" ifadesindeki anlardan biri olduğunu bilecek.

Kur'an yoldaşı ve Kur'anı kendine rehber edinen dostlarımız Kuantum konusunu neden bilmemiz gerektiğini de anlayacakalardır.

A.K

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile