Secde

İnsan hakikat de bir yörüngededir.
Bir ağaç gibi kendi ekseninde bazı hereketler yapmak dışında kıpırdayamaz.Secde etme bilgisi ve fırsatı bu alemde başı toprağa sürmek gibi görülse de gerçekte bir şahlanışın, bir yükselişin, bir terbiyenin, bir bilgeliğin manasını taşır. Secde ye güç yetirmek bu alemde mümkündür.  Secde meyve ağacının dikine büyümesini engeller.

Bu alemde ki secde tavafı devam ettirir. Ve sürekli bir gerçek secde provası yapılır. Çünkü bu dünyada yapılanlar denemedir. Provadır.
Zaten dünya kelimesi deneme yurdu manası taşır. O gün herkes secdeye davet edilir.  Çünkü yaklaşan hızar(Cehennem) secdeye eğilmeyen başları alır. Kur'an 68/ 42,43: "O gün işin dehşetinden baldırlar açılır; gözleri dönmüş olarak yüzlerini zillet bürür; secdeye çağırılırlar ama buna güçleri yetmez. Oysa, kendileri sapasağlam oldukları zaman secdeye çağırılmışlardı."

Ayeti anlamaya çalışın. Bu secde etmeyi bu dünyaya bağlamayın. Zira ayet "kendileri sapasağlam oldukları zaman secdeye çağırılmışlardı" derken prova yaptığımız bu alemi açıkca göstermektedir.

Rabbimiz; Bilerek,bilmeyerek hakkında yanlış sözler, söyledik, konuştuk ve yazdık ise bağışla..

Bizi her daim secde eden ve sırrına eren salihlerden kıl!

Adem Korkmaz

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile