Müdessir

Kurân Müddessir
"12,13- Ona bol mal ve gözü önünde duran oğullar verdim.
14- Kendisine alabildiğine imkanlar sağladım.
15- Sonra da o hırsla daha da artırmamı umar.
16- Hayır, umduğu gibi olmayacak. Çünkü o, bizim âyetlerimize karşı inatçıdır.
17- Ben onu dimdik bir yokuşa sardıracağım."

"Dimdik bir yokuşa süreceğim." vurgusu aklınızda dik bir yokuş olarak belirmesin. Hani ara sıra sıfır noktasından bakın diyorum ya! Dünya Kalubela diyorum ya!  Araf/172:"Hem rabbın: Beni Âdemden, bellerinden zürriyyetlerini alıb da onları nefislerine karşı şâhid tutarak «rabbınız değilmiyim» diye işhad ettiği vakıt, «evet» dediler: «şâhidiz», Kıyamet günü bizim bundan haberimiz yoktu demeyesiniz"

İşte zalimler, gaddarlar da nefislerine şahit tutulmaktadır.Bu şahitlik eşliğinde her birey kendine bir din(yaşam biçimi) seçmektedir. Onlarda bu seçtikleri usül ile söz vermektedirler. Ve herkes seçtiği ile sorumlu olacaktır. Dünya üzerinde şirksiz iman eden kolay ile zafere ulaşacaktır.

Zira şirksiz iman kolay ile yol almaktır. Kur'an dışı din biçimleri ile sorumlu kılınanlardan zalim olanları dimdik bir yokuş beklemektedir.

Biliyorum sindirmesi zor oluyor ancak şöyle düşünün: Allah'ın Rahman olmasını deneyimlemek ile Kahhar olmasını Cabbar veya Züntikam oluşunu deneyimlemek farklıdır. Ortak payda hepsi Allah'ındır. Bu yüzden dünyada ki tüm dinlerin mensupları seçtiklerinden mesul olacaklardır. Bu açıdan dinler doğrumu, yanlışmı düşüncesinden önce senin duruşun, onsuz akışta senin için ne kadar doğru? Bunu düşünmen lazımdır.

Ve Kur'an'a göre Tümü kaybedecektir. Çünkü Allah yarattığı kulun fıtratını bilmektedir. Bunu insan da anlayabilir. Mesala bir insan odada yemek varken yemeden kaç gün iradesine gem vurabilir.? Cevap bellidir. Belli miktarda yenilen tatlı sonucu ne kadar su içilir? Cevabı bellidir.

İşte sizi ilgilendiren başkalarının seçtiği inanç sistemi değil, kendinizin seçtiğidir.. MAİDE 5/48"..Her biriniz için bir yol ve bir yöntem kıldık; eğer Allah dileseydi sizi bir tek ümmet yapardı, fakat bu, verdikleriyle sizi denemesi içindir; o halde iyiliklere koşuşun, hepinizin dönüşü Allah’adır.."

"Her biriniz için bir yol ve bir yöntem kıldık" Okuduğunuz gibi yukarıda izah ettiğimiz konuyu destekleyen bir ayettir. Daha bir çok ayet ile bu konuları kitaplarımızda sık,sık vurguladık.. Lütfen Kitlemeyin! Allahdan merhamet duygusu vermesi için niyazda bulunun..Ve Kur'an'ı anlamak için ruhlarınızda temizlik yapın.

 

Doğrusunu Rabbimiz bilir.

Adem Korkmaz

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile