Kuran Okumak ve Dua

Düz mantıkla ele almayınız bu başlığı.
Yıllardır sömürülen beyinlerin idrak düzeyi hiç olmadığı kadar yerlerde sürünürken bize bizi izlemeyi  ve bilmeyi veren çok sevgili ve çok sevilen Alemlerin Rabbine şükrümü asla tam olarak  edemeyeeğimi ve hatta böyle satırları bile yazmanın acziyeti içinde bir lisan ile nimetin onun olduğunu hatırlatarak gün içinde nasıl Kuran okursak ahiretmiz için katkı sağlar bunu değerlendirmeye çalışacağız.
Dünyada ki en hikmetli ve en değerli işlerden biri Kuran ve  mealini okumaktır.Arapça okuduğunuzda pek bişi anlamazsınız. Ama bilirseniz ki Dua mümin için herşeydir. Çünkü bu dünyayı değerli kılan "O" Dilemeden siz dileyemezsiniz" hükmünün olmasıdır.Dualarınızla dilediğiniz şeyleri esasında dileyenin "O" olmasından kaynaklanmaktadır.

"O"nda olduğumuz bu alemde dua etmek çok değerlidir. Çok kıymetlidir.
Size dua etme isteği ve izni veren Allah elbette Vehhab ve Gaffur olmasında dolayı siz  görmeseniz bile dualarınız yansıdığı alemde karşılıkları vardır.

Her dilediğiniz şeyi aslında dileyen HU dur.

İşte Kuran aslında bir başka özelliği ile dua rehberidir. Peygamberlerin,salih kulların,meleklerin nasıl dua ettiğini vurgular.
Kuran mealini  her yıl sindirerek hatmetmek üzerine yaşam kurmalıyız.

En baş sayfasından itibaren Kuran mealine hergün 5 dakika ayrımanız,yani 2 sayfa meal okumanız okuduklarınız üzerinde  tefekkür çok önemlidir.

Zira bir şekilde şahitliğinizinde onayıdır. Kelimei Şehadet deki şahitlik neyin şahitliğidir.Bir şeye şahit olduğunuzu söyleyebilmek için Kuran melaini okuyanlardan olmak zaruridir.

İşte bu okumalarda çok hayırlı kişilerin ettiği dualara denk geleceksiniz.İşte orda sizinde duaya katılmanız gereklidir. Meali okurken denk geldiğiniz duada bir süre duraksayın ve Rabbinizden samimi bir şekilde duada işaret edilen manayı isteyin.
Keza Cehennemliklerin halini okurken yine orda durup:Lütfen rabbim burda bahsettiğin kişilerden eyleme! deyin. Çok sevilen kişilerin hallerini okurkende yien durun ve  o salihlerden olmayı dileyin..

Bu okuma Kuran devam ettiği sürece sizde bulunması gereklidir.

Nuh tufanını okurken sanki gelecekte olacakmış gibi Nuh'un helak olan kavminden eyleme! Firavunun durumunu okurken Ya Rabbim firavunun yanında bulundurma gibi  duaları Kuran okudukça yapmamız çok değerlidir.

İşte bu ve benzer şekildeki duruş ile ömür boyu Kuran okuma işi dua ile harman olup sizin için gerçek bir zafere dönüşecektir.

Lütfen hayat çok kısa! Her gün en az bir kaç dakikanızı Kuran Meali okumaya ve ordaki dualarla bütünleşmeye ayırınız..
Sevdiklerinizede bunu tavsiye ediniz.

Sevgi İle
Adem Korkmaz

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile