Ateşi Görenler Şöyle Dİyecekler

Ateşi görenler;
"Şöyle diyecekler: "Ey Rabbimiz! Biz önderlerimize ve büyüklerimize itaat ettik de bizi yoldan saptırdılar."33:67

Bu ayeti anlamak çok mu zor! Başka bir dilde mi yazıyor.Bir önce ki ayet ise aynen şöyle;

"Yüzlerinin ateşte evirilip çevrileceği gün: 'Ah! Keşke Allah'a itaat etseydik ve Resule itaat etseydik' derler."33:66

Resule itaat etmediklerini söylüyorlar.

"Peygamber’in sünneti (davranışları, tarzı) için de tek kaynak Kuran’dır.
Kuran’dan, Peygamber’in vahye uyup kendisinden din uydurmadığını, başları çatlatırcasına dini anlattığını, üstün ahlakını, ibadetlere düşkünlüğünü, sürekli Allah yolunda mücadelede olduğunu öğreniyoruz.
Kuran’ın belirttiği her husus, her ahlaki norm aynı zamanda Peygamber’in sünnetidir (davranış şekli, tarzıdır).
Yani namaz, oruç, mallardan sarfetmek, sürekli Allah’ı anmak, Allah’ın yarattıklarını düşünmek, sürekli şükretmek, samimiyet, sabır, gereğinde hicret, güvenilir olmak, dürüstlük, cesaret, Allah’a sevgi ve saygı hep Peygamber’in sünnetleridir.
Bunlar sünnettir, çünkü bunlar Kuran’da geçer."

Öteki türlü bir çok arap geleneği din yemeğine tuz,biber,tatlı,börek olarak karışmaktadır.

Bu açıklamadan sonra 1400 yıl evvel yaşamış Resuşe itaat bizler için nasıl mümkün olur? Buna gerçekten bir cevabımız var.

Resul,elçi manasının birden fazla tarifini bulmak mümkündür.Bununda ötesinde berzahda resullerle karşılaşmanız söz konusudur.
Büyük kıyametten önce yer alan berzah hayatında şeytan aktif rol almaya devam edecektir.Zira şeytana büyük kıyamete kadar izin verilmiştir.

Kuranda zikredilen toplulukları dunyada tanımak mümkündür.
Lut kavmi,ad kavmi gibi kavimler dünya üzerinde kişilerin kabul ettikleri yaşam ve inanç durumuna göre şekil bulmaktadır.Yani şuan satırları okuyan kişi burda ki yaşam ve inançlarınla imran ailesine dahil olabilirsin..

Şu ayet de ilginçtir: "Andolsun ki (Biz) vaktiyle Musa'ya kitap vermiştik. Şimdi de sen ona kavuşmaktan şüpheye düşme.."Secde/23

Ayet muhattabına Kur'an da bahsi geçen Musaya ulaşacağını haber vermektedir.Ve "şüpheye düşme" ikazı ile ayet üzerinde şüphe içinde yapılan,başkalaştırılan tevilleri red vardır.

Hazırlanın sonsuzluk başlıyor/başladı..
Rabbimiz herşeyi bilmektedir.
Bizimkisi tefekkür davetini kabul etmektir.
A.K

Not: Konu hakkında bu kitabımız ilginizi çeker.Ücretsiz okuma adresi: http://www.ademkorkmaz.com/dunya-yeryuzu-degil.html
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile