Gerçek Bilmiyorum Demektir

Gerçeği bulduğunu ve başarıya ulaştığını düşünenler henüz hiçbir yere ulaşamamıştır.

Çünkü gerçek bilmiyorum demektir.Hakikat Allah bilir demektir. İnşaAllah demektir.SubhanAllah demektir.
Bütün bu söylemler ise ötelerin ötesi var,sonsuzluğun bile sonu var fikri ile yeniliklere açık kalmak ve kitlememek anlamına gelmektedir.

Zira bilmediğinizi göremezsiniz. Bu ve belki diğer alemlerdeki bilgiler tamam dediğiniz yerde sizi yeniye karşı kör eder..
Temel sandığınız bilgiler eşliğinde sonsuzu kesin bir kabul ile değerlendirme yapmak ve bunu yapanları kutsayarak tamam işte hepsi bu dediğinizde kördüğüm olmuşsunuz demektir.
Mana yönü ile tamam demek bile sonsuza aykırıdır.Bunu Kuran sık sık vurguladığı halde,ahirete hazırlık yaptığımızı mümin adayları bildiği halde ısrarla dünyaya göre yani burda ki manaya göre inanç oluşturmaktadırlar.
 
Kuran ise bu durumu çoğu zaman şirk koşmak olarak ifade etmiştir. Ve şirk koşanın affedilmeyeceği net bir şekilde izah edilmiştir.

Bu durumu  bilinmeyenin görünmemesi olarak anlatmaya çalıştığımı hatırlayın.

Bu kadar izahın amacı çok nettir.İnşaAllah ve Allah bilir ve SubhanAllah kavramlarını dilimize aldığımız kadar hayatımızada almamız gerekmektedir.

"Allah (her şeyi) bilir, siz ise bilemezsiniz. "16/74

Buda tefekkürün hiç bitmemesi,sayısız alternatif teoriler üzerinde konuşmak ve ilmi bolca almak anlamı taşır.
Yani benim şeyhim,hocam,üstadım en iyisini bildi , hepsi bu dememektir.
Bütün yeni bilgilere açık olup sözün en güzeli üzerinde tasavvur ederken daha güzelinin söylenebileceğini akıldan çıkartmamaktır.

"Onlar ki, sözü dinler ve en güzeline uyarlar. İşte onlar Allah'ın kendilerini hidayete erdirdikleridir ve onlar akıl sahipleridir." 39/18

"Ancak, 'Allah dilerse' (de). Unuttuğun zaman Rabbini an ve de ki: 'Umulur ki Rabbim beni bundan daha yakın bir başarıya iletir.'"18/24

"..Bu öğüdü tutmanız kendiniz için en iyisi ve en temizidir. Allah bilir, siz bilmezsiniz."2/232
"Oysa ki Allah, her şeyi bilir, siz ise bilmezsiniz."3/66
"Sizin için daha kötü olduğu halde bir şeyi sevmeniz de mümkündür. Allah bilir, siz bilmezsiniz."2/216
"İnananlar arasında çirkin şeylerin yayılmasını arzulayan kimseler için dünyada da ahirette de çetin bir ceza vardır. Allah bilir, siz bilmezsiniz."24/19

Sevgi ile
ADEM KORKMAZ

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile